Festiwal Światła 2021 w Łodzi. Co zobaczyć? Kto da koncert? Jak dojechać?

i

Autor: fot. TILT Pissenlits /UMŁ

Festiwal Światła 2021 w Łodzi. Co zobaczyć? Kto da koncert? Jak dojechać?

2021-09-23 14:52

Festiwal Światła 2021 w Łodzi odbędzie się w dniach 24-26 września. Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna edycja będzie bardziej rozległa niż w poprzednich latach. Część atrakcji Light Move Festival będzie relacjonowana online. Co zobaczyć podczas Festiwalu Światła 2021? Jakie będą utrudnienia? Jak dojechać? Sprawdźcie.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, Festiwal Światła 2021 nie kieruje się jedynie tradycją, ale szuka też nowatorskich rozwiązań nawiązujących do obecnej sytuacji na świecie. "Czas pandemii paradoksalnie stał się dla organizatorów festiwalu źródłem wiedzy i inspiracji. W trosce o bezpieczeństwo widzów, teren festiwalowy jest w tym roku bardziej rozległy niż w poprzednich latach, nadal jednak skupia się na Śródmieściu. Dodatkowo część atrakcji programowych będzie relacjonowana online" - czytamy. To nie jedyne nowości tej edycji Light Move Festival - Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. W tym roku dojdą również nowe lokalizacje. Jedną z nich jest rondo Solidarności, a na nim monumentalny kościół Św. Teresy. - Zaplanowaliśmy tam niesamowite widowisko łączące światło, kolor, dźwięki taniec. Zobaczymy mapping na Kościele Św. Teresy, stworzony przez francuskie artystki, wzbogacony o spektakl taneczny na żywo – mówi Beata Konieczniak, Dyrektor Artystyczna Light Move Festival.

Polskie trio Komodo wraca z mocnym uderzeniem. Teledysk Heaven [TYLKO U NAS]

Festiwal Sztuki Kinetycznej Światła odbywać się będzie również w obszarze Nowego Centrum Łodzi, w Parku im. Sienkiewicza, Parku im. Staszica, a także tradycyjnie rozświetli kamienice i skwery ulicy Piotrkowskiej.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Światła są Połączenia. Porusza on zagadnienie miejsca człowieka w nowoczesnym świecie oraz więzach i relacjach jakie rozwija, zarówno z innymi ludźmi, jak i środowiskiem, przestrzenią i światem cyfrowym.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na Festiwalu Światła 2021?

Jak zapowiadają organizatorzy, wśród największych atkacji Festiwalu Światła 2021 będzie instalacja interaktywna LNLO „Talk to me”, za pomocą której odwiedzający mogą ze sobą rozmawiać. Głosy zamieniają się w światło przemieszczające się z jednego krańca do drugiego. Artyści z Francji podejmują zagadnienie jak dokładnie technologia może oddać nasze uczucia w relacjach bezkontaktowych oraz czy ingeruje w nasze przekazy.

Uwagę zwraca projekt Thomas Voillaume “Face”. To interaktywna instalacja, która oferuje publiczności możliwość cyfrowego połączenia się z rzeźbą o wysokości 4,5 metra. Na popiersiu rzeźby wyświetla się powiększone, wzbogacone filtrami odbicie twarzy widza, przypominając efekt zniekształconego lustra.

Claudia Reh z Berlina zaprezentuje proces tworzenia obrazu oraz pracę analogowych projektorów za pomocą projekcji “Open spaces”. Poszczególne obrazy i nakładki będą tworzone ręcznie i montowane na miejscu wraz z widzami w dzieło, które pokryje budynek jak druga skóra.

Koncerty na Festiwalu Światła 2021 w Łodzi

Wydarzeniem muzycznym tego roku będzie koncert L.U.C wraz z Rebel Babel Ensemble, z którymi gościnnie wystąpią Paulina Przybysz i BISZ. Koncerty odbędą się na placu Dąbrowskiego, na balkonie Teatru Wielkiego. Start: godz. 20:00.

Festiwal Światła 2021: Zmiany dla kierowców i pasażerów MPK Łódź

Obszar Festiwalu Światła 2021 obejmuje kwartał ulic pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna, a al. Kościuszki i pomiędzy ul. Jaracza, a al. Piłsudskiego. Ponadto zmiany pojawią się przy rondzie Solidarności na ul. Uniwersyteckiej i ul. Pomorskiej. W tym obszarze ulice będą zamknięte dla ruchu, częściowo udostępnione dla autobusów i tramwajów. Zmiany obowiązywać będą w piątek, sobotę i niedzielę w godz. 18-24. Zalecamy przejazd przez centrum trasą W-Z lub ulicami na północ od ul. Jaracza. Na osi północ-południe dostępny będzie przejazd al. Kościuszki i ul. Zachodnią oraz ul. Kopcińskiego. Poniższa mapa przedstawia obszar i zasady zmian. Przy rondzie Solidarności zamknięta będzie dla ruchu w obu kierunkach ul. Uniwersytecka oraz Pomorska do strony placu Wolności. Przejazd możliwy będzie w ciągu ul. Kopcińskiego i al. Palki oraz ul. Pomorską od strony Stoków.

Festiwal Światła 2021: Zmiany dla kierowców i pasażerów MPK Łódź

i

Autor: materiały prasowe

Zmiany w komunikacji miejskiej obowiązywać będą w godz. 18-01 w piątek, sobotę i niedzielę. Autobusy i tramwaje będą miały wydłużone godziny kursowania, aby zapewnić jak najlepszy dojazd na festiwal i zapewnić powroty do domu.

Linie 2: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).

Linia 3B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).

Linia 7: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).

Linia 10B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).

Linia 11B: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Kościuszki - Zielona).

Linia 12B: Z pętli Stoki do skrzyżowania Narutowicza / Tramwajowa bez zmian, następnie Tramwajową, Węglową, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą. Zmiana trasy w podanym kierunku. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Piotrkowska Centrum).

Linia 15: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).

Linia 17: Trasa bez zmian. Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku rondo Solidarności).

Linia 18: Trasa bez zmian. Linia kursuje we wszystkie 3 dni trwania festiwalu.

Linia 51: Z pętli Łagiewniki do ronda Solidarności bez zmian, a następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.

Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linie 53A 53B 53C 53D 53E: Z Brzezin, Nowosolnej, Skoszew, Kalonki i Łukaszewa do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.

Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linia 57: Z pętli Marysin Stadion do skrzyżowania Sterlinga / Rewolucji 1905 r. bez zmian, następnie Rewolucji 1905 r., Uniwersytecką, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Piłsudskiego, Sienkiewicza i dalej obecną trasą.

Z pętli Piastów Kurak do skrzyżowania Radwańska / Kościuszki bez zmian, następnie Radwańską, Piotrkowską, Tymienieckiego, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.

Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Dw. Łódź Fabryczna).

Linia 61: Ze Zgierza do ronda Solidarności bez zmian, następnie Kopcińskiego, Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna.

Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza, Kopcińskiego, Palki i dalej obecną trasą.

Linia 80A: Z pętli Janów do skrzyżowania Tuwima / Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanków Struga – Kościuszki i Zamenhofa - Piotrkowska).

Linia 80B: Z pętli Retkinia do skrzyżowania Przędzalniana / Tuwima bez zmian, następnie Tuwima, Rodziny Kindermannów, Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego

Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, Rodziny Grohmanów, Rodziny Kindermannów, Tuwima i dalej obecną trasą.

Linia 83: Z pętli pl. Mikulskiego do skrzyżowania Tuwima / Kilińskiego bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Struga i dalej obecną trasą. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Struga – Kościuszki i Zamenhofa - Piotrkowska).

Linia 85: Z pętli Arturówek do skrzyżowania Sterlinga / Jaracza bez zmian, następnie Jaracza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich do pętli Dw. Łódź Fabryczna

Z pętli Dw. Łódź Fabryczna, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Uniwersytecką, Jaracza, Sterlinga i dalej obecną trasą.

Linie 96A 96B 96C: Z pętli Teofilów Rojna do skrzyżowania Rewolucji 1905 r. / Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Uniwersytecką, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.

Z pętli Janów do skrzyżowania Jaracza / Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia Z1: Z pętli Dw. Łódź Chojny, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Grohmanów, Wydawniczą do pętli pl. Mikulskiego

Z pętli pl. Mikulskiego, Wydawniczą, Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego i dalej obecną trasą.

Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla pętli Dw. Łódź Fabryczna). Obsługa taborem przegubowym.

Linia Z13: Z pętli Dąbrowa Niższa do skrzyżowania Jaracza / Uniwersytecka bez zmian, następnie Uniwersytecką, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Gdańską i dalej obecną trasą.

Z pętli Legionów / Włókniarzy do skrzyżowania Rewolucji 1905 r. / Polskiej Organizacji Wojskowej bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecną trasą.

Kursuje do godz. 0:30 (czas podany dla przystanku Scheiblerów - Dw. Łódź Fabryczna).

Linie N3A N3B: Z pętli Instytut CZMP do skrzyżowania Sienkiewicza / Piłsudskiego bez zmian, następnie Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N4A N4C: Z pętli Stoki Skalna / Nowosolna do skrzyżowania Sterlinga / Pomorska bez zmian, następnie Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami. Zmiana trasy tylko w podanym kierunku.

Linie N7A N7B: Z pętli Retkinia do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej / Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Narutowicza i dalej obecnymi trasami.

Z pętli Nowosolna / Telefoniczna Zajezdnia do skrzyżowania Uniwersytecka / Narutowicza bez zmian, następnie Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Jaracza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Zachodnią i dalej obecnymi trasami.

Linia N8: Z pętli Dw. Łódź Dąbrowa do skrzyżowania Kilińskiego / Tuwima bez zmian, następnie Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki do przystanku końcowego Kościuszki / Zielona.

Z przystanku Kościuszki / Zielona do skrzyżowania Polskiej Organizacji Wojskowej / Narutowicza bez zmian, następnie Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów i dalej obecną trasą.

Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe:

  • Polskiej Organizacji Wojskowej – Narutowicza (4991) – kier. pn. (przed skrzyżowaniem)
  • Polskiej Organizacji Wojskowej – Narutowicza (4882) – kier. pd. (przed skrzyżowaniem)
Znajomość tych pojęć to w XXI wieku wręcz obowiązek! Ogarniasz chociaż połowę?
Pytanie 1 z 15
Określenie "vaping" oznacza...