Tak wygląda szpital tymczasowy w Łodzi. Hala EXPO zmieniła się nie do poznania!

i

Autor: Łódzki Urząd Wojewódzki

Absurd roku! Grube MILIONY wydane na szpital, a w nim… ANI JEDNEGO pacjenta! Nawet Bareja przy tym wysiada

2021-02-12 20:42

Ile kosztuje szpital tymczasowy? Dużo! W Łodzi, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie placówki, które, na leczenie przyjęły albo znikomą liczbę lub nawet żadnego pacjenta pochłonęły miliony. Słono zapłacono nie tylko za dostosowanie hal czy centrów konferencyjnych do szpitalnej funkcji, ale także za bieżące opłaty za media i czynsz. Lecznice, które powstały, by przyjmować chorych na koronawirusa świecą pustkami, a kasa na jej utrzymanie czyści wojewódzkie budżety. Ile wydano na polskie szpitale tymczasowe? Ogrom!

Aż 3,3 mln zł kosztowały dotąd tylko media i czynsz w szpitalu polowym w Hali Expo-Łódź, choć nie przyjęto w nim dotąd ani jednego pacjenta. Jeszcze bardziej sowite kwoty wydatkowano na stworzenie szpitali tymczasowych.

- Tam, gdzie szpital urządzono w hali wystawienniczej czy centrum konferencyjnym, jak Łodzi czy Katowicach, koszty są po prostu astronomiczne – mówi dla Dziennika Łódzkiego Hanna Gill-Piątek, łódka posłanka PL 2050.

CZYTAJ: Łódzkie: Ile osób zaszczepionych na koronawirusa do tej pory? Ile jest już po drugiej dawce? [DANE]

Parlamentarzystka zapytała wszystkich wojewodów o pieniądze, jakie wydatkowano zarówno na stworzenia szpitali tymczasowych, jak i ich późniejsze utrzymanie.

- To jest ogrom marnotrawstwa i nieudolności - mówi Dziennikowy Łódzkiemu, posłanka i wymienia koszty poszczególnych województw. - W Dolnośląskiem tylko na najem Centrum Kongresowego wydano 6,6 mln zł. Mimo to dotychczas nie udało się tam przyjąć żadnego pacjenta. W Podlaskiem na organizację szpitala tymczasowego poszło 9,3 mln zł. Również tu nikogo się nie leczy. Pewną pociechą jest udostępnienie tego miejsca na punkt szczepień. Również w innych miastach szpitale tymczasowe pełnią tę rolę, ale podstawowej już nie – nie leczą zarażonych groźnym wirusem. Ale na organizację szpitali poszły gigantyczne sumy. Na dostosowanie Hali EXPO Krakowie wydano 35 mln złotych, a zmiana funkcji hali MTP w Poznaniu pochłonęła 27 mln zł, a Netto Areny w Szczecinie 13 mln złotych.

PRZECZYTAJ: Koronawirus: Dyspensa dla wiernych z archidiecezji łódzkiej przedłużona! [SZCZEGÓŁY]

Równie gigantyczne kwoty wydatkowano w Łódzkiem, gdzie szpital tymczasowy zorganizowano w hali Expo-Łódź. Dziennik Łódzki posiłkując się wypowiedzią wojewody Tobiasza Bocheńskiego wylicza, że samo urządzenie wnętrza hali do medycznej pracy – koszt zaprojektowania i przystosowania to kwota 14,6 milionów złotych. Co za tę kwotę zrobiono?

POLECAMY: Milowy krok w budowie łódzkiego "metra"! Startuje budowa stacji Łódź Polesie. BĘDĄ UTRUDNIENIA!

9,4 mln zł zapłacono za "wykonanie przedmiotu podstawowego" umowy, następne ponad 3 miliony poszły na wykup wyposażenia do szpitala, kolejny ponad milion złotych wydatkowano na ryczałt za wykonanie "przedmiotu uzupełniającego" umowy. Przy tych sumach, niespełna 800 tysięcy złotych za dostawę i montaż instalacji tlenowej wydaje się już kosztem „drobiazgowym”. Prócz wyżej wymienionych kwot, wynajęto kontenery, które stoją obok hali, a mieszczą się w nich: izba przyjęć, laboratorium, magazyn odzieży brudnej, pomieszczenia na odpady i pomieszczenie post mortem. Miesięczny koszt ich wynajmu to niespełna 32 tys. zł. Poza tym w budżecie należało ująć kwoty za pełnienie nadzoru instalacji elektrycznej, inwestorskiego nadzoru w specjalizacji instalacji sanitarnej i klimatyzacyjnej, czy specjalizacji konstrukcyjno - budowlanej.

Poza blisko 15 milionami wydanymi na powstanie szpitala tymczasowego należy jeszcze doliczyć jego bieżące utrzymanie. A to też nie należy do najtańszych. Do tej pory za czynsz i media w łódzkim szpitalu tymczasowym zapłacono 3 mln 361 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Ale afera! Poszło o występ Zenka Martyniuka… W tle WIELKA, OPEROWA scena. Co za galimatias!

Dla kogo to wszystko?

Jak się okazuje… dla nikogo! Łódzki szpital tymczasowy dotychczas nie przyjął jak dotąd żadnego pacjenta i pewnie nie przyjmie, bo jak wskazują najnowsze informacje o łódzkich lecznicach, w szpitalach całego województwa wolnych pozostaje prawie tysiąc szpitalnych miejsc dla chorych na COVID-19. Gotowe do użycia są 152 respiratory. W sumie w regionie na I, II i III poziomie tzw. zabezpieczenia szpitalnego są łącznie 2222 łóżka covidowe, z czego 989 wolnych.

- Na I poziomie leczenia, czyli tzw. izolacyjnym, na 508 miejsc wolne są 202 łóżka, a na II poziomie leczenia szpitalnego, gdzie najczęściej przyjmowani są pacjenci z COVID-19, na 1449 miejsc izolacyjno-zakaźnych 660 łóżek jest wolnych. Z 265miejsc specjalistycznych na oddziałach III poziomu wolnych jest 127 łóżek – przekazała w piątek rzeczniczka prasowa wojewody Dagmara Zalewska.

PRZECZYTAJ: Zabił brata na oczach siostry. Sebastian osierocił córeczkę. Horror w Tomaszowie Mazowieckim [FOTO, NOWE FAKTY]

W tej chwili w szpitalu tymczasowym, od 24 stycznia w szpitalu tymczasowym działa punkt szczepień. Dziennie jest zdolny zaszczepić 240 pacjentów. Halę Expo-Łódź pod szpital tymczasowy wynajęto na pół roku, do 30 kwietnia 2021 r.

W piątek w Łódzkiem potwierdzono 249 zakażeń koronawirusem. W kraju było ich 6379.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Koronawirus w Polsce: ile zakażeń dzisiaj (12.02.2021)? Stan zachorowań w woj. łódzkim [RAPORT KORONAWIRUS]

Zaaresztowali krasnoludka. Bareja by tego nie wymyślił. Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany