Kąpieliska i baseny w Łodzi szykują się na otwarcie! Z atrakcji skorzystamy wcześniej niż w ubiegłych latach! [GODZINY, ZMIANY]

2020-06-03 12:14 BE
Kąpieliska i baseny w Łodzi szykują się na otwarcie! Z atrakcji skorzystamy wcześniej niż w ubiegłych latach! [GODZINY, ZMIANY]
Autor: UMŁ /archiwum

Miejskie kąpieliska w Łodzi w tym roku otwarte zostaną wcześniej niż w poprzednich sezonach. Kąpieliska w Arturówku, na Stawach Stefańskiego oraz Stawach Jana szykują się na otwarcie już od 10 czerwca 2020 r. Dzień później otworzą się miejskie baseny. Sprawdźcie godziny otwarcia i nowe zasady sanitarne.

Miejskie kąpieliska w Łodzi otwarte od 10 czerwca

Jak zapewnia magistrat, Łódź jest przygotowana do uruchomienia bezpłatnych kąpielisk miejskich w Arturówku, na Stawach Stefańskiego oraz Stawach Jana wcześniej niż w latach poprzednich - już od 10 czerwca 2020 r. Kąpieliska będą otwarte w weekendy w godz. 10:00 – 18:00, a w dni powszednie w godz. 14:00 – 18:00. Od wakacji godziny się zmienią - w dni powszednie kąpieliska otwarte będą w godz. 11:00 – 19:00, a w weekendy 10:00 – 18.00 do 31 sierpnia.

- Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Łodzi pobrała już próbki wody do badań a ich wyniki będą gwarantem bezpiecznego korzystania z kąpielisk - zapowiada magistrat.

W tym roku nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców czuwać będzie więcej ratowników wodnych, niż w latach poprzednich. Kąpieliska zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy np. profesjonalne łodzie, ratownicy zostaną zaopatrzeni w apteczki z wyposażeniem medycznym i tlenoterapią, pojawią się też dodatkowe flagi sygnalizujące możliwość kąpieli. Na kąpieliskach będą wieże ratownicze oraz oczywiście miejsca wygrodzone dla najmłodszych użytkowników objęte specjalnym nadzorem. Ratownicy wodni będą wyposażeni także w bezprzewodowy system łączności. Służby ratownicze będą reagowały nie tylko w razie niestandardowych zachowań, ale też w przypadkach nadmiernego gromadzenia się klientów. Ratownicy będą przypominać o zasadach bezpiecznego wypoczynku, zostaną rozmieszczone też komunikaty dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego. Sprzęt ratowniczy będzie regularnie dezynfekowany, a ratownicy wyposażeni w dodatkowe środki ochrony i płyny do dezynfekcji.

Jak zachowywać się na kąpieliskach? Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny, korzystającym z kąpielisk zaleca w szczególności:
• zachowanie dystansu społecznego podczas wypoczynku na plażach kąpieliskowch a także podczas kąpieli wodnych,
• unikanie zatłoczonych miejsc podczas zgromadzeń na terenie kąpieliska,
• stosowanie środków ochrony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
• nasi klienci powinni pamiętać o zasłanianiu twarzy podczas kaszlu i kichania, korzystać z własnych sprzętów toaletowych i do pływania,
• zaleca się szczególną dbałość o higienę osobistą, w tym w tym mycie rąk
i dezynfekcję po skorzystaniu z toalety a także po kontakcie z urządzeniami publicznego użytku,
• ważne jest także wyrzucanie odpadów do dedykowanych pojemników dostępnych na terenie obiektów rekreacyjnych,
• w przypadku złego samopoczucia sugerującego chorobę zakaźną mieszkańcy powinni odstąpić z korzystania z kąpielisk.

Miejskie baseny w Łodzi 2020

11 czerwca udostępniony łodzianom zostanie basen „Wodny Raj” przy ul. Wiernej Rzeki - zarówno część całoroczna, jak i sezonowa. W tzw. długi czerwcowy weekend pływalnia sezonowa będzie czynna w godz. 10:00 – 18:00, a na pływalnia całoroczna – kryta do późnych godzin wieczornych. Informacje nt. funkcjonowania i godzin otwarcia pływalni „Wodny Raj” oraz obiektów przy ul. Sobolowej i Głowackiego będą dostępne na stronie www.mosir.lodz.pl.

Stosowane przez MOSiR w uzdatnianiu i dezynfekcji środki są zdaniem Państwowego Zakładu Higieny wystarczające do utrzymania właściwej jakości mikrobiologicznej wody i eliminacji SARS-CoV-2. Kluczowe przy otwarciu pływalni miejskich będą wyniki badań wody.

Koronawirus. Zasady bezpieczeństwa na basenach

Klienci będą musieli stosować zasady bezpieczeństwa, do których, podobnie, jak
w przypadku kąpielisk należy:
• unikanie nadmiernego zagęszczenia osób odwiedzających pływalnie
• utrzymanie przepisowego dystansu społecznego, nie tylko na terenie otwartym, ale też w budynkach naszych pływalni,
• odstąpienie z korzystania z naszych obiektów w razie występującej infekcji lub jej podejrzenia.

Główny Inspektorat Sanitarny zwraca szczególną uwagę na:
• kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – która nie może przekraczać jednocześnie więcej niż 150 osób
• umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu
• maksymalnie z jednego toru będą mogły korzystać 4 osoby jednocześnie (na pływalniach wyposażonych w tory - ul. Sobolowa i PWR)
• zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj.: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika –  poprzez zastosowanie widocznych wskazówek i utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 m, także podczas pływania w basenie,
• wyposażenie pływalni w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk
• obowiązkową dezynfekcję rąk przez użytkowników przy wejściu na teren obiektu,
• przestrzeganie zasad higieny użytkowników na pływalniach - obowiązkowa i staranna kąpiel oraz umycie całego ciała pod natryskiem przed wejściem na pływalnie lub do hali basenowej
• obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników
z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie

Pracownicy MOSiR obsługujący pływalnie zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej, zostały już zamontowane w kasach przesłony z tworzywa sztucznego, będzie możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, zostaną zainstalowane oznaczenia dotyczące zasad użytkowania pływalni. Regularnie będzie przeprowadzana też dezynfekcja. Tak jak na kąpieliskach, nad zapewnieniem bezpieczeństwa czuwać będzie więcej ratowników wodnych niż w latach poprzednich.

W tym roku pływalnie miejskie zostaną doposażone w np. liny torowe na całorocznej pływalni „Wodny Raj”, czy chorągiewki nawrotowe na pływalni przy ul. Sobolowej ułatwiające osobom pływającym zachowanie odległości do granicy niecki. Doposażyliśmy również pokoje pierwszej pomocy medycznej w dodatkowy, sprzęt – np. szafki medyczne i leżanki. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie na bieżąco współpracował z łódzkim sanepidem.

Więcej szczegółów na stronie www.mosir.lodz.pl.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Zobacz jakie rowerowe trasy poleca Maja Włoszczowska

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.