Kiedy wróci tramwaj z Łodzi do Konstantynowa? Znamy szczegóły!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Unsplash /zdjęcie ilustracyjne

Kiedy wróci tramwaj z Łodzi do Konstantynowa? Znamy szczegóły!

2022-09-05 15:14

Powrót tramwaju z Łodzi do Konstantynowa powoli staje się faktem. W poniedziałek (5 września) ruszyły prace przy modernizacji torowiska. Wartość całej inwestycji to około 81 mln zł. Kiedy znowu pojadą tramwaje linii 43 do Konstantynowa Łódzkiego?

"Na pierwszym etapie wykonawca rozpocznie roboty rozbiórkowe i archeologiczne. W tym czasie zajęty będzie pas torowiska, ale czasowo zamykane będą krótkie odcinki pasa drogowego, który jest wykorzystywany m.in. przez autobusy komunikacji miejskiej. Robotników zobaczymy w rejonie skrzyżowania toru z ul. Juszczakiewicza. Następnie będą się oni posuwać w kierunku centrum Łodzi" – wyjaśniła dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Linia tramwajowa łącząca Łódź i Konstantynów Łódzki jeszcze do niedawna była jedną z najstarszych w kraju - uruchomiono ją w 1910 roku. Jak opisuje PAP, pod koniec funkcjonowania, wiosną 2019 roku, jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu pasażerów - po wykrzywionych szynach nie dało się już jeździć. Teraz torowisko, zwrotnice, sieć trakcyjna, przystanki, odcinki ulic przylegające do linii oraz instalacje podziemne zostaną przebudowane lub wybudowane od nowa.

Nowe torowisko i trakcja mają powstać wzdłuż ul. Konstantynowskiej w Łodzi aż do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. W sumie modernizacja obejmie 7 km, które podzielono na dwa odcinki.

Odcinek łódzki, o długości ok. 2,8 km, obejmuje ul. Konstantynowską od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej. Przebudowana zostanie m.in. jednotorowa linia wraz z trakcją i kablami trakcyjnymi, pojawi się nowa podstacja wraz z wyposażeniem, powstaną także trzy zupełnie nowe mosty nad rzeką Łódką.

Na konstantynowskim odcinku - od ul. Przygranicznej do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim - zostanie położone nowe torowisko, na mijankach - tzw. gdańskiej i srebrnej - pojawią się nowe zwrotnice i instalacje do ich ogrzewania, a na jednotorowych odcinkach linii - zmodernizowany system sterowania ruchem. Na nowych peronach przystankowych staną wiaty z ławkami.

Wartość inwestycji to ok. 81 mln zł, z czego na fragment łódzki przypada ok. 56,5 mln zł, a na konstantynowski - ok. 24,4 mln zł. Nowe torowisko ma być gotowe do końca 2023 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum KEMY z MPK Łódź.

Zielona Góra: 29-latka nie miała szans z samochodem. Uderzył w nią na pasach
Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Nasi Partnerzy polecają