Koronawirus a Boże Narodzenie. Jak będą wyglądać święta 2021?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. geralt+RitaE /zdjęcie ilustracyjne

Czwarta fala koronawirusa a Boże Narodzenie 2021. Będą obostrzenia w święta?

2021-11-28 11:08

Koronawirus w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w ciągu najbliższych dni możemy osiągnąć szczyt czwartej fali. Wszyscy zastanawiają się, jak będą wyglądać Święta Bożego Narodzenia 2021. Czy zostaną wprowadzone obostrzenia? Czy po świętach wzrośnie stan zachorowań na COVID-19?

Czwarta fala koronawirusa a Boże Narodzenie 2021. Będą obostrzenia w święta?

Czwarta fala koronawirusa w Polsce przynosi w ostatnim czasie ogrom zakażeń. Stan zachorowań w minioną środę (24 listopada) i czwartek (25 listopada) sięgnął ponad 28 tysięcy. Przypomnijmy, dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce padł 1 kwietnia 2021 i wyniósł: 35 251. Minister zdrowia Adam Niedzielski jest zdania, że szczyt zakażeń jest jeszcze przed nami. Na pytanie "Kiedy spodziewany jest szczyt czwartej fali, według ministerialnych prognoz?", w wywiadzie opublikowanym na stronie Dzień Dobry TVN odpowiada: "Mamy dwa scenariusze. Jeden odwołujący się do analogii z fali drugiej i apogeum w ciągu dwóch tygodni. Drugi scenariusz odsuwa szczyt trochę w czasie, na pierwszą połowę grudnia. Apogeum w pierwszym scenariuszu ma wynosić 25-30 tys., a w drugim wariancie 35-40 tys. zakażeń". Zgodnie z tym, jak szacują eksperci, w święta możemy spodziewać się szczytu hospitalizacji.

Zobacz także: Koronawiurus. Szczepienie dzieci pozwoli uniknąć kwarantanny? Koniec ze zdalną nauką?

Urodzinowy koncert Super Expressu - GOLEC uORKIESTRA & GROMEE

COVID-19. Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie 2021 w Polsce?

Wszyscy zastanawiają się, jak będą wyglądać Święta Bożego Narodzenia 2021. Czy zostaną wprowadzone obostrzenia? Czy po świętach wzrośnie stan zachorowań na COVID-19?

Zdaniem Niedzielskiego, "zgodnie ze wszystkimi prognozami jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli Święta Bożego Narodzenia zakłócone falą covidu".

Specjaliści zalecają jednak ostrożność, ostrzegając przed konsekwencjami rodzinnych spotkań. Jak mówi w rozmowie z RMF24 specjalista chorób zakaźnych, prezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak, po świętach możemy znowu odnotować wzrost liczby zachorowań.

"W ubiegłym roku rząd wprowadził ostre działania, które miały nam pozwolić na świętowanie i to się sprawdziło. Obawiam się, że w tym roku zobaczymy efekt poświąteczny. Wtedy po świętach mieliśmy mało zakażeń. Natomiast w tym roku będziemy mieć stałą liczbę zachorowań, z możliwym niestety wzrostem poświątecznym - przewiduje.

Przypomnijmy, od 2 listopada wszystkie osoby w wieku 18-49 lat mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Przypomnijmy, że osoby 50+ mogą otrzymać dawkę przypominającą od 24 września, a od 24 listopada dostają skierowanie na nią po 5 miesiącach.

Sonda
Jak przechodziłeś(aś) lub przechodzisz COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE