Wspaniały prezent lekarzy z Łodzi

Laura walczy z ciężką chorobą. Na Gwiazdkę dostała najdroższy lek świata

2022-12-22 11:20

Maleńka Laura kilka dni temu skończyła miesiąc. Jej narodzinom towarzyszyła ogromna radość rodziców tej kruszynki, która zaledwie po tygodniu zamieniła się w jeszcze większy lęk. W siódmej dobie życia swojego dziecka odebrali telefon z informacją, że u ich córki wykryto niezwykle groźną chorobę SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Na szczęście tuż przed Gwiazdką to maleństwo dostało swój najpiękniejszy prezent – najdroższy lek świata, który hamuje rozwój tego schorzenia

Jeszcze niedawno opiekunowie dzieci z SMA walcząc o swoje pociechy musieli sami zbierać pieniądze na kosztujący około 10 milionów złotych preparat, który dawał nadzieję na przeżycie. Lek nie był bowiem refundowany, a nieleczona choroba prowadzi do śmierci. Po licznych apelach zrozpaczonych rodziców podjęto w końcu decyzję, że za terapię będzie płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomóc w tym mają wykonywane u wszystkich noworodków tzw. badania przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować rdzeniowy zanik mięśni już w pierwszych dniach po porodzie.

Rodzice Laury dowiedzieli się o tym już siódmego dnia. Dwa dni później zjawili się w łódzkim szpitalu Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie potwierdzono diagnozę. Tam lekarze podjęli pilną decyzję o podaniu najdroższego leku świata. - To z pewnością niezwykle stresująca sytuacja dla rodziców mówi dr Łukasz Przysło, ordynator Kliniki Neurologii w ICZMP, gdzie stosowana jest terapia. - Znamy jednak działanie tego leku, więc robimy wszystko, by ich uspokoić. W leczeniu SMA u noworodków najważniejszy jest czas. Cały problem i trudność polega na tym, żeby tych pacjentów jak najszybciej rozpoznać i jak najszybciej podać lek. Do organizmu z wrodzonym zanikiem mięśni wprowadzany jest tzw. transgen, który zastępuje uszkodzony gen, dzięki czemu u większości pacjentów zatrzymuje się postęp choroby – dodaje.

Rodzice Laury mogą więc w spokoju czekać na Mikołaja. Najważniejszy prezent ich córka już dostała.

Laura na Gwiazdkę dostała najdroższy lek świata
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Nasi Partnerzy polecają