To nie Chorwacja ani Karaiby! To Lazurowe Jezioro położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi! [ZDJĘCIA]

2020-08-14 11:04 Emilia Białecka

Przez miejscowych zwane Lazurowym Jeziorem, oficjalnie jest to Osadnik Gajówka. Choć miejsce przypomina swą "urodą" Chorwację, to nic bardziej mylnego, bo położone jest... zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi.

Osadnik Gajówka to sztuczny zbiornik wody stanowiący fragment dawnego wyrobiska kopalni węgla brunatnego "KWB Adamów". Został wypełniony wodą i jest wykorzystywany jako składowisko popiołów i żużli przez Elektrownię Adamów, która transportuje je tutaj w formie pulpy. Dzięki zawartości węglanu wapnia woda ma tutaj kolor lazuru. Niestety, ma również silnie zasadowy odczyn, a także grząskie brzegi, dlatego kąpiel w niej oraz chodzenie obwodem akwenu są zabronione. Wstęp na teren, na którym znajduje się zbiornik jest niedozwolony.

ZOBACZ TEŻ: Miejsca, które wyglądają jak zaczarowane [GALERIA ZDJĘĆ]. Zdziwicie się, ale wszystkie znajdują się w Łodzi!

Można natomiast wybrać się na punkt widokowy, który znajduje się w północnej części. Widoczna jest z niego panorama zbiornika. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii! Prawda, że pięknie?

ZOBACZ TEŻ: WAKACJE 2020: ZOBACZ najlepsze atrakcje Łodzi! [GALERIA TOP 15]

Papieskie kremówki. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 88

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.