Łódź jest bardzo ciekawym miastem

i

Autor: Emilia Białecka:ESKAINFO.pl/pocztówka/wikimedia: Polimerek CC 3.0 Łódź jest bardzo ciekawym miastem

Łódź: 592. urodziny Łodzi - znasz historię powstania miasta? [POZNAJ MIASTO]

2015-07-25 11:00

O Starym Rynku i powstaniu Łodzi, w 592. rocznicę opowiada łódzka przewodniczka Justyna Tomaszewska. Rozpoczynamy cykl wirtualnych wycieczek po Łodzi - poznaj z nami miasto!

W ten weekend (24-26 lipca) obchodzimy 592. urodziny Łodzi. Obchody są huczne i ciekawe - głównie ze względu na szereg wycieczek i spacerów poświęconych historii Łodzi i miejsc z nią związanych - instytucji miejskich, kulturalnych i takich, których historia dopiero się rozpoczyna (nowe inwestycje, takie jak m.in. trasa W-Z, czy jej centralny przystanek z witrażowym dachem). To dobra okazja, by przypomnieć Wam historię powstania Łodzi. A zrobi to Justyna Tomaszewska, łódzka przewodniczka, która zna każdy centymetr miasta! Rozpoczynamy dziś cykl wirtualnych wycieczek po Łodzi!

592. urodziny Łodzi

592 lata, tyle 29 lipca 2015 roku kończy Łódź. Jednak historia Łodzi zaczyna się trochę wcześniej, już w 1332 roku odnotowuje się pierwsze wzmianki o wsi Lodzia (lub Łodzia). Wtedy była to osada typowo rolnicza, położona w doskonałym miejscu, w środku Polski, na przecięciu dróg północ – południe i wschód – zachód.

Prawa miejskie Łódź otrzymała 29 lipca 1423 roku w Przedborzu z rąk króla Władysława Jagiełły. To wydarzenie upamiętnione jest na Rynku Starego Miasta, w południowo – wschodnim rogu stoi wielki głaz, na którym staropolskim językiem opisane jest to wydarzenie. Król lokował miasto na prawie magdeburskim. Zezwolił na cotygodniowe targi w środy oraz dwa doroczne jarmarki. Na początku XVI wieku, miasto liczyło 70 rodzin mieszczańskich i około 30 domów. Powoli Łódź stawała się miastem rzemieślniczym, działały tu warsztaty kołodziejów, bednarzy, szewców, cieśli i rzeźników. Od początku istnienia miasto posiadało pieczęć z herbem w kształcie łódki, tak jest po dzisiaj.


Stary Rynek - centrum Łodzi

Życie koncentrowało się wokół dzisiejszego Starego Rynku oraz wychodzących z niego ulic, m.in. Podrzecznej (nazwa pochodzi od rzeki Ostrogi, która płynęła tuż obok), Drewnowska (zwana tak od nazwiska rodziny Drewnowiczów), Stodolniana (prowadziła do stodół miejskich). Obok Rynku wybudowano kościół, szkołę i młyn oraz oczywiście karczmę. Ze starego Starego Rynku pozostał dzisiaj kształt, ma on formę ma formę zbliżoną do prostokąt o wymiarach ok. 105 na 85 m. Rynek został  przebudowany po zakończeniu II wojny światowej, podobnie jak jego okolice.

Wiek XV i początek XVI były to czasy największego rozwoju miasta.  Spis z roku 1618 podaje, że Łódź zamieszkiwało ok. 700 - 750 osób. Jak większość miast Polski środkowej Łódź była miastem otwartym, bez murów obronnych, fos. Z biegiem lat Łódź zyskiwała na znaczeniu, dostrzegano jej walory – doskonałe położenie, piękne lasy, rzeki płynące przez miasto. Wszystko to miało wpływ na rozwój Łodzi przemysłowej. Ale to już zupełnie inna historia...


Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.

Nasi Partnerzy polecają