Łódka płynie pod Parkiem Śledzia (Parkiem Staromiejskim) w podziemnym kanale. Na dnie kanału odnaleziono znak składający się z liter „K” i „W”. Litery wpisane są w trójkąt.
Nawet najstarsi pracownicy ZWIK nie potrafili rozszyfrować, co mogą oznaczać litery odciśnięte w betonowych płytach ułożonych na dnie kanału. Nie kojarzono ich z nazwą dawnego ZWIK, gdyż znaczną cześć kanału rzeki Łódki pod Parkiem Śledzia zbudowano w 1917 roku, a Łódzkie Wodociągi powstały dopiero w 1925 roku.
Polecany artykuł:
Podczas przeglądu archiwalnych przedwojennych zdjęć odnaleziono ten sam znak namalowany na… lokomotywie. Ciągnęła ona wagony załadowane materiałami do budowy pierwszych łódzkich kanałów. Znak złożony z liter „K” i „W” odnalazł się też na archiwalnym zdjęciu przedstawiającym grupę przedwojennych robotników stojących w kolejce (najpewniej po wypłatę) przed drewnianym budynkiem. Na ścianie frontowej, nad oknem budynku namalowany jest również znak „KW”.
Polecany artykuł:
Pierwszy logotyp Łódzkich Wodociągów ma bardzo prostą formę graficzną - pewnie dlatego, że oznaczano nim nie tylko budynki, sprzęt, ale, jak się również okazało, betonowe elementy podziemnych kanałów. Powstawały one w należącej do firmy betoniarni.
W odnalezionym znaku litera „K” jest niewątpliwie ważniejsza od „W”, gdyż umieszczona jest w górnej części trójkątnej tarczy i jest to w pełni uzasadnione. Przed II wojną światową obecny Zakład Wodociągów i Kanalizacji nosił nazwę: Przedsiębiorstwo Miejskie Kanalizacja i Wodociągi Miasta Łodzi – stąd kolejność liter: „K” – Kanalizacja, „W” – Wodociągi. Wówczas kanały były ważniejsze od wodociągów.
Od budowy kolektorów ściekowych zaczęto w 1925 roku nadrabianie cywilizacyjnych zapóźnień Łodzi. Priorytetem wówczas było wyprowadzenie z miasta podziemnymi kanałami chorobotwórczych ścieków. Tam, gdzie pojawiała się kanalizacja mieszkańcy przestawali chorować - spadały więc wydatki Magistratu na leczenie mieszkańców. Po skierowaniu ścieków bytowych i fabrycznych do podziemnych kolektorów zmniejszały się również wydatki na oczyszczanie ulicznych rynsztoków, otwartych kanałów i remonty licznych w mieście mostków i kładek. Po zakończeniu budowy kanałów likwidowano uliczne rynsztoki, dzięki temu każda z ulic w centrum miasta zyskiwała z każdej strony dodatkowe pół metra szerokości.
Zapewnieniem mieszkańcom dostępu do czystej wody z miejskiej sieci wodociągowej zajęto się dopiero w latach 30 - tych XX wieku. Wywiercono wówczas pierwsze studnie głębinowe, zbudowano również dwa zbiorniki wody na Stokach, zaczęto wznosić stację uzdatniania wody na Dąbrowie. Pierwsza woda z miejskiej sieci popłynęła do domów podczas II wojny światowej. Budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej, zakłady pracy masowo przyłączano do miejskiej sieci dopiero w czasach PRL.
Przez 95 lat swojej historii ZWIK miał różne nazwy i logotypy. Ten współczesny ma również prostą formę. Doskonale nadaje się do znakowania pojazdów, ubrań roboczych, umieszczania na tablicach informacyjnych, jest też na sztandarze ZWIK.