Łódź. Nie żyje Cyprian Kosiński. Znamy datę i miejsce ostatniego pożegnania

2021-06-09 13:18
Świeca
Autor: webandi / CC0 / pixabay.com

Cyprian Kosiński zmarł 3 maja 2021 roku w Szwajcarii. Jak informuje rodzina, jego pogrzeb odbędzie się w Łodzi. Kosiński zmarł w wieku 83 lat. Choć większość życia spędził na emigracji, to nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu powstało centrum handlowo-usługowego Manufaktura. Znamy datę i miejsce ostatniego pożegnania biznesmena.

Cyprian Kosiński urodził się w Łodzi w roku 1938. W rodzinnym mieście ukończył Politechnikę Łódzką. Naukę łączył ze sportem. Jako siatkarz łódzkiego Startu w roku 1954 zdobył mistrzostwo Polski juniorów. W 1965 wyjechał do Francji, gdzie pracował jako inżynier chemik. Tam grał również w pierwszoligowej drużynie Paryża. W 1968 pojechał do Kongo, gdzie spędził wiele lat. Pracował tam w Kinszasie jako dyrektor fabryki przetwórstwa tworzyw sztucznych. Następnie był prezesem i wspólnikiem firmy deweloperskiej Logec, która w stolicy Konga wybudowała dwie dzielnice miasta.

Tak się zmieniał grób Piotra Woźniaka-Staraka

W 1989 wraz z żoną Aleksandrą podjął wiele inicjatyw promujących Polskę w krajach Czarnej Afryki rozwijając kontakty kulturalne i gospodarcze. Za kolekcję sztuki afrykańskiej ofiarowaną Państwowemu Muzeum Etnograficznemu w Warszawie został uhonorowany Odznaką za Zasługi dla Kultury Polskiej, natomiast za promowanie wielostronnej współpracy z Afryką i sponsorowanie imprez muzycznych, publikacji książkowych oraz filmów dokumentalnych otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

ZOBACZ TEŻ: Łódź. Nie żyje Janusz Tryzno. "Ogromna strata, człowiek z wielką pasją"

Choć większość życia spędził na emigracji, to nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. To on sprowadził do Łodzi kapitał z Grupy Rotschilda (około 270 mln euro) i w ten sposób doprowadził do budowy centrum handlowo-usługowego Manufaktura.

Ostatnie lata swojego życia Cyprian Kosiński spędził w Szwajcarii, ale to w Łodzi zostanie pochowany. Jak informuje rodzina, uroczystość pogrzebowa odbędzie się 14 czerwca 2021 r. o godzinie 12:00 na cmentarzu im. Św. Franciszka w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 156/158.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE