Łódź: prawie 100-letni klon wycięty pod drogę do Lidla. Społecznicy są zdruzgotani. Zapowiadają protesty na otwarcie marketu

Łódź: prawie 100-letni klon wycięty pod drogę do Lidla. Społecznicy są zdruzgotani. Zapowiadają protesty na otwarcie marketu
Autor: pixabay.com, CC0 fot. kasiaczernik

Przy ul. Żeromskiego w Łodzi powstaje nowy Lidl. Okoliczni mieszkańcy cieszyliby się, gdyby nie fakt, że w miejscu starego klonu zaplanowano drogę wjazdową do marketu. Blisko 100-letni klon został wycięty, a mieszkańcy Starego Polesia zostali postawieni przed faktem dokonanym. W miejscu budowy Lidla pojawiają się transparenty z napisami: "Jak wycinka to tylko pod Lidla, pod Lidla" czy też "Gdzie jest nasze drzewo?" Społecznicy są zdruzgotani. Zapowiadają protesty na otwarcie marketu. Biuro prasowe sieci tłumaczy, że zgodnie z opinią ekspertów nie było możliwości zaprojektowania innego działania. Mieszkańcy domagają się od sieci sklepów rekompensaty w postaci zasadzenia dwudziestu dużych i pięknych, 20-letnich drzew przy ul. Żeromskiego.

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy na ratowanie klonu było już za późno. Drzewo zostało wycięte w minioną sobotę (24 kwietnia). Bronić go próbował w ostatniej chwili jeden z okolicznych mieszkańców, ale poniósł klęskę, bo wykonawca miał pozwolenie, a wezwana na miejsce policja - jak opisuje Gazeta Wyborcza - wyciągnęła go spod drzewa siłą. "To był druzgocący widok. Drzewo było rozłożyste, zdrowe i silne - mówi Magdalena Szmidt ze Społecznych Opiekunów Drzew. - Miało przypróchnienia w warstwie przyziemnej, ale to jest normalne u tak dojrzałego drzewa i nie świadczy o nieprawidłowościach ani tym bardziej zagrożeniach - podkreśla w rozmowie z łódzką Wyborczą. Klon srebrzysty rósł tam od 1928 roku.

ZOBACZ TEŻ: ALE WTOPA! Internauci i aktywiści oburzeni postem urzędu miasta: "Niebiańsko? To zabija łodzian!"

Tak się ratuje drzewa przed wycinką w Sosnowcu.

Zgoda na wycinkę klonu pod Lidla

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi wydał negatywną opinię co do wycinki drzewa. Mimo tego, urząd marszałkowski wydał zgodę na jego usunięcie. "Absolutny brak wrażliwości w fazie projektowania lub celowe działanie połączone z całkowitym brakiem szacunku do zieleni i przestrzeni, w której ma odnaleźć się nowa inwestycja - zamiast „wpasować się” w otoczenie - Lidl na start demoluje stary porządek i wycina jedyne drzewo, które mogło być ozdobą nieruchomości" - ocenia radna.

Samo biuro prasowe sieci twierdzi, że wycięcie drzewa było konieczne. "Nigdy nie podejmujemy takich działań, jeżeli nie jest to konieczne. Niestety w tej sytuacji drzewo znajdowało się w pasie drogowym. Zgodnie z opinią ekspertów nie było możliwości zaprojektowania innego działania" - czytamy wypowiedź Aleksandry Robaszkiewicz z Działu Komunikacji Lidl Polska na łamach GW.

Jednocześnie Lidl zapewnia, że w ramach rekompensaty obok swoich obiektów na terenie Łodzi posadzi około 15 drzew i ponad tysiąc krzewów.

Łódzcy społecznicy nie kryją niezadowolenia i taka deklaracja ich nie satysfakcjonuje. - Przede wszystkim powinniście zasadzić duże, dorosłe drzewa wzdłuż Żeromskiego, uzupełniając istniejący szpaler drzew (przynajmniej takiej wielkości, jak sadzone są w ramach rewitalizacji) - tak by cień i chłód od tych drzew był dostępny dla wszystkich łodzian, a nie tylko klientów sklepu. Jeden dorosły buk produkuje tyle tlenu, co 1700 małych - więc 15 drzew to trochę za mało, by zrekompensować Waszą bezmyślną wycinkę - zwraca się bezpośrednio do Lidla w swoim poście na facebooku łódzki aktywista Kosma Nykiel. Łodzianin, w imieniu innych społeczników, domaga się, by w ramach rekompensaty zasadzonych zostało dwadzieścia dużych i pięknych 20-letnich drzew przy ul. Żeromskiego.

W miejscu budowy Lidla pojawiają się transparenty z napisami: "Jak wycinka to tylko pod Lidla, pod Lidla" czy też "Gdzie jest nasze drzewo?" Społecznicy są zdruzgotani. Zapowiadają protesty na otwarcie marketu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE