Jak poinformował w środę łódzki magistrat, projekt zakłada modernizację i unowocześnianie Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) poprzez "zastosowanie systemów ulepszonego oczyszczania ścieków". Budowa zbiorników retencyjnych jest pierwszym etapem projektu. Obecnie kończą się prace przy dwóch spośród sześciu zbiorników retencyjnych.
Zdaniem prezes GOŚ Joanny Skalskiej znaczne opady śniegu podczas tegorocznej zimy wskazują, że nowe zbiorniki bardzo przydadzą się już wkrótce, podczas wiosennych roztopów.
ZOBACZ TEŻ: Milowy krok w budowie łódzkiego "metra"! Startuje budowa stacji Łódź Polesie. BĘDĄ UTRUDNIENIA!
Każdy z oddawanych do użytkowania zbiorników retencyjnych ma 54 metry długości, ponad 39 metrów szerokości i głębokość ponad 5 metrów. Pojemność każdego zbiornika wynosi siedem i pół tysięcy metrów sześciennych.
"W 2021 roku ukończone zostaną jeszcze cztery podobne zbiorniki, co pozwoli GOŚ Łódź na retencjonowanie nawet 40 tysięcy metrów sześciennych ścieków. Aby zobrazować tą wielkość, wystarczy powiedzieć, że odpowiada ona pojemności ponad 13 basenów olimpijskich" – dodaje Skalska.
Jak tłumaczy magistrat, cały projekt obejmuje łącznie siedem zadań, z których część dotyczy modernizacji istniejących w oczyszczalni obiektów, a część stanowi budowę nowej infrastruktury. Pozostałe zadania dotyczą m.in. budowy instalacji termicznej hydrolizy osadu, która "przyczyni się na przykład do zwiększenia ilości produkowanego biogazu – a dzięki temu zwiększy się także produkcja energii elektrycznej".
Wartość projektu to ponad 132 mln złotych, z czego ponad 68 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jego realizacja ma zakończyć się w 2022 roku.
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w kraju. Wraz ze strefą ochronną zajmuje 366 ha. Przyjmuje nieczystości z terenu Łodzi oraz z terenu kilku miast i gmin aglomeracji łódzkiej.