ŁÓDŹ: trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego! Sytuacja zmusza nas do wygenerowania dodatkowych łóżek

i

Autor: Łódzki Urząd Wojewódzki

ŁÓDŹ: trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego! "Sytuacja zmusza nas do wygenerowania dodatkowych łóżek"

2021-03-11 14:41

"Sytuacja zmusza nas do wygenerowania dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19" - powiedział w czwartek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Nie wykluczył, że wkrótce uruchomiony będzie, przystosowany do tego już jesienią ubiegłego roku, szpital tymczasowy łódzkiej hali EXPO. Szczegóły w materiale.

Wojewoda łódzki zapewnia, że władze są gotowe do dynamicznych zmian sytuacji epidemiologicznej. - Obecnie prowadzimy przygotowania do ewentualnego uruchomienia szpitala tymczasowego i przyjęcia pacjentów - podkreślił Bocheński. - Sytuacja epidemiczna zmusza nas do wygenerowania dodatkowych łóżek dla pacjentów z COVID-19 - zaznaczył.

"Szpital tymczasowy jest punktem szczepień masowych, zatem musimy zapewnić ciągłość procesu szczepień w ewentualnej, nowej lokalizacji" - powiedział PAP wojewoda.

ZOBACZ: W Łódzkiem wzrasta liczba hospitalizacji związanych z COVID-19. Jak z miejscami w szpitalach?

Już jesienią Tobiasz Bocheński zapewniał, że szpital tymczasowy w łódzkiej hali EXPO będzie tzw. rezerwą strategiczną dla służby zdrowia w regionie łódzkim.

Lekarz zalecił nam leczyć się bimbrem, przez syna policja zabrała aparaturę

Urządzanie łódzkiego szpitala zapasowego zakończono pod koniec listopada 2020 r. Placówka ma ponad 270 miejsc dla chorych na COVID-19. 100 łóżek to miejsca respiratorowe, w tym 15 to łóżka tzw. najwyższego poziomu zabezpieczenia. Placówkę w hali EXPO w Łodzi wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Wszystkie łóżka są monitorowane. Szpital zbudowano tak, że po ustaniu epidemii będzie go można przenieść do innych jednostek medycznych.

Placówką w hali EXPO kieruje dyrekcja szpitala im. Biegańskiego w Łodzi, który podlega urzędowi marszałkowskiemu. Koszt utworzenia tymczasowego szpitala w hali EXPO w Łodzi to ok. 15 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: KORONAWIRUS. Łódzkie instytucje kultury ZNOWU SIĘ ZAMYKAJĄ! Odwołane koncerty i spektakle!

Rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska zapewniła w czwartek, że odpowiednie służby cały czas monitorują w regionie łódzkim dostępność łóżek dla pacjentów z COVID-19.

"W czwartek spośród 1 425 łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenie szpitalnego, gdzie najczęściej przyjmuje się pacjentów covidowych, 1 100 jest zajętych, a na 230 respiratorów zajętych jest 100" - powiedziała PAP Zalewska.

"Z dnia na dzień wchodzą w życie kolejne decyzje wojewody zwiększające tę bazę. Ale pamiętajmy, że chcemy zostawić tzw. kluczowe zakresy medyczne dla pacjentów z innymi schorzeniami" - dodała rzeczniczka.