Szczepienie

i

Autor: huntlh / CC0 / pixabay.com

Łódź: zostaną zaszczepieni nawet bez PESEL-u. Akcja szczepień dla bezdomnych

2021-06-11 14:50

Rusza akcja szczepień bezdomnych przeciwko COVID-19 w Łodzi. Osoby w kryzysie bezdomności zostaną zaszczepione jednodawkową szczepionką i otrzymają od razu zaświadczenie o zaszczepieniu. Mobilny punkt szczepień przygotują pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, a szczepić będą medycy z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Jak informuje rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Tomasz Kopytowski, przeciw Covid-19 zaszczepić się będą mogły zarówno osoby znające swój numer PESEL i posiadające jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość, jak i ci, którzy nie mogą okazać się żadnym dokumentem. - Ta druga grupa nie zostanie odnotowana w systemie, ani nie otrzyma poświadczenia szczepienia. Organizatorzy akcji szczepień zachęcają, by osoby zdecydowane na szczepienie posiadały dokument tożsamości, bądź przynajmniej numer PESEL, by samym po zaszczepieniu trafić do systemu i otrzymać potwierdzenie, które będzie pomocne jesienią i zimą na przykład w sytuacji dostania się do schroniska, czy noclegowni - informuje.

ZOBACZ TEŻ: Mobilny punkt szczepień w Działoszynie już w weekend. Szczepienie bez rejestracji i zapisów [INFO]

W łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki znów można odwiedzać swoich bliskich

Organizatorzy akcji zadbali, by pomóc osobom bezdomnym w wyrobieniu dowodu osobistego lub sprawdzeniu numeru PESEL. W sobotę, 12 czerwca, w godz. 10:15 – 14:00, w Urzędzie Miasta Łodzi, przy ul. Piłsudskiego 100 (Delegatura Łódź – Widzew), pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeprowadzą wywiad i wydadzą zasiłek celowy na zrobienie zdjęcia. Na miejscu będzie również fotograf, który zrobi zdjęcie. W razie potrzeby, pracownik Wydziału Spraw Obywatelskich odszuka brakujące dane i pomoże wypełnić wniosek. Dokument będzie gotowy do odbioru przed drugą datą szczepień, czyli 27 czerwca. Dla tych, którzy nie będą chcieli wyrabiać dowodu osobistego, a potrzebują jedynie przypomnienia numeru PESEL, będzie możliwość sprawdzenia numeru w systemie ewidencji. Numer PESEL będzie można sprawdzić również po 12 czerwca, w godzinach urzędowania Centrum Obsługi Mieszkańca, przy ul. Piłsudskiego 100.

Szczepienia odbędą się w dwie kolejne niedziele 20 i 27 czerwca 2021 roku, w godz. 10:00 – 18:00, na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi, przy okazji coniedzielnych spotkań w ramach Zupy na Pietrynie.

Łódź jest jednym z pierwszych miast, gdzie zorganizowana została akcja szczepień dla osób w kryzysie bezdomności, zwłaszcza pozostających poza schroniskami i noclegowniami. Inne miasta w Polsce organizują szczepienia głównie w oparciu o schroniska.

Nasi Partnerzy polecają