Łódzkie dramatycznie się wyludnia! Dane są gorsze niż zakładano

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Alexas_Fotos /zdjęcie ilustracyjne

Łódzkie dramatycznie się wyludnia! Dane są gorsze niż zakładano

2022-02-03 11:57

W ciągu dwóch lat, od czerwca 2019 r. do czerwca 2021 r., liczba mieszkańców województwa łódzkiego zmniejszyła się o 33,4 tys. osób - podaje łódzki magistrat. Procentowy wskaźnik wyludniania się regionu był w tym okresie jednym z najwyższych w kraju - słabsze wyniki ma tylko woj. świętokrzyskie.

Wyniki spisu powszechnego z 2021 r. przeanalizował dr hab. Piotr Szukalski z Katedry Socjologii Struktur i Zmian Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Dysponując danymi sprzed pandemii i z pierwszych 12 miesięcy panoszenia się koronawirusa w naszym kraju, stwierdził on, że w tym okresie liczba zgonów wzrosła w Łódzkiem o 30,7% (podobnie jak w całej Polsce). Największy przyrost odnotowano w powiecie ziemskim piotrkowskim, gdzie liczba zgonów wzrosła aż o 45,4%! Najmniejszy w powiecie wieluńskim (19,6%).

ZOBACZ TEŻ: Ruszyła rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi. Co się zmieni?

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Spadek liczby mieszkańców dotknął prawie wszystkie spośród 21 powiatów i 3 miast na prawach powiatu w województwie łódzkim. Wyjątek stanowi sąsiadujący z Łodzią powiat łódzki wschodni, gdzie ludności przybyło oraz powiat ziemski piotrkowski, gdzie wzrost ludności wystąpił w pierwszym z analizowanych okresów (czerwiec 2019–czerwiec 2020).

Zdaniem naukowca UŁ, o ile rok 2022 nie przyniesie zmian na lepsze – proces depopulacji regionu wciąż zdecydowanie przekraczać będzie wartości wynikające z prognoz demograficznych, a te już od lat nie są dla województwa korzystne.

Sonda
Czy dobrze żyje Ci się w Polsce?