Orangutany nowymi mieszkańcami łódzkiego Orientarium [FOTO]

i

Autor: UMŁ

Orangutany nowymi mieszkańcami łódzkiego Orientarium [FOTO]

2021-12-04 7:17

Do łódzkiego Orientarium przybyły orangutany sumatrzańskie. Ten zagrożony wyginięciem gatunek, nigdy wcześniej nie gościł w łódzkim zoo. Zwierzęta będzie można oglądać, jak tylko zaaklimatyzują się w swoim nowym domu. Tymczasem zobaczcie zdjęcia.

Przybyłe w poniedziałek (29 listopada) ze Szwecji orangutany sumatrzańskie to para. Jak podkreśla Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo, dla ogrodu jest to ogromne wyzwanie, gdyż nigdy wcześniej nie hodowano tu tego gatunku. "Para przyjechała do nas z zoo w Bazylei, ale nie byli razem w poprzednim ogrodzie, dopiero u nas będą się bliżej poznawać i bardzo liczymy na potomstwo. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów – mówi Jóźwik. Zwierzęta będzie można oglądać, jak tylko zaaklimatyzują się w swoim nowym domu.

ZOBACZ TEŻ: Okruszek i Tofik są nierozłączni! Psi duet szuka domu po śmierci opiekuna. Pomożecie?

Najpiękniejsza łódzka choinka już świeci! Odpaliła ją firma, która wygrała licytacje!

Orangutany sumatrzańskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Głównym powodem tego spadku jest wycinka lasów pod przyszłe plantacje palmy olejowej. Zakładanie wielkich plantacji wiąże się bowiem z całkowitym wycięciem drzew rosnących naturalnie na danym terenie.

Łódzkie Orientarium - enklawa dla ginących gatunków

Orientarium to nowoczesny kompleks wystawienniczo-hodowlany prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Strefa ekspozycyjna podzielona jest na cztery części. W każdej z nich zamieszkają zagrożone wyginięciem gatunki tego rejonu świata, między innymi słonie indyjskie, makaki lwie, anoa nizinne, niedźwiedzie malajskie, krokodyle gawialowe czy właśnie orangutany sumatrzańskie.

Sonda
Lubisz odwiedzać ogrody zoologiczne?