W łódzkim Orientarium pływa już siedem rekinów!

i

Autor: UMŁ

W łódzkim Orientarium pływa już siedem rekinów!

2021-10-18 11:35

W głównym zbiorniku Orientarium w Łodzi pływa już siedem żarłaczy rafowych czarnopłetwych. Jak oceniają opiekunowie, rekiny czują się w łódzkim zoo bardzo dobrze. Niebawem dołączą do nich kolejne gatunki.

Pięć samic i dwa samce trafiły już do głównego zbiornika, który ma pojemność 2,5 miliona litrów. Cechą charakterystyczną tego gatunku są czarne końcówki płetw i jaśniejszy bok. – Nasze rekiny czują się u nas dobrze. Pływają stadem – to bardzo dobry znak. Dotychczas przebywały w zbiorniku adaptacyjnym, teraz oswajają się z nowym akwenem – mówi Grzegorz Wężyk, jeden z akwarystów w łódzkim zoo. Żarłacze mają w tej chwili około 70 centymetrów długości. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 2 metrów i mogą ważyć około 60 kilogramów. Warto dodać, że samice są zwykle nieco większe od samców.

Rolnicy. Podlasie. "Stan agonalny". Chory cielak w Ciemnoszyjach

Co jedzą rekiny?

Żarłacze czarnopłetwe, które zamieszkały w Orientarium w Łodzi, są w tej chwili karmione nawet 3 razy dziennie. – Są to młode osobniki, mają około roku, dlatego karmimy je nieco częściej. Dorosłe rekiny jedzą 2-3 razy w tygodniu. Dietę mają u nas urozmaiconą. Dostają makrele, śledzie, sardynki, a także małe ośmiornice – wymienia Grzegorz Wężyk.

Razem z rekinami w zbiorniku pływa około 10 gatunków innych ryb, w tym między innymi płaszczki (Himantury) z długimi, prawie metrowymi, ogonami. Wkrótce mają dołączyć do nich dwa kolejne gatunki rekinów, a także ryby gitarowe, które wyglądają jak połączenie rekina z płaszczką.