Zgnilec amerykański: groźna choroba atakuje owady! W Łódzkiem już 11 wykrytych ognisk

2021-10-13 14:38
Zgnilec amerykański: groźna choroba atakuje owady! W Łódzkiem już 11 wykrytych ognisk
Autor: pixabay.com, CC0 fot. Cparks /zdjęcie ilustracyjne

Zgnilec amerykański to choroba bakteryjna atakująca pszczoły. W regionie łódzkim wykryto już 11 ognisk. Na pszczelarzy padł blady strach, bo choroba jest nieuleczalna i oznacza zniszczenie całego roju.

Według związku pszczelarzy w regionie łódzkim, sytuacja jest alarmująca. Zgnilec amerykański rozprzestrzenia się w regionie łódzkim - w tej chwili wykrytych zostało już 11 ognisk choroby: w Łodzi, a także w powiecie sieradzkim, wieluńskim, piotrkowskim i radomskim. Zgnilec amerykański, zwany również zgnilcem złośliwym to groźna choroba bakteryjna, na którą mogą zapaść pszczoły. Zgnilec amerykański atakuje larwy pszczół w plastrach i bardzo szybko się przenosi. Ta choroba zakaźna może być przenoszona, zarówno przez same pszczoły, jak i na przykład przez zainfekowany sprzęt pszczelarski. Co ważne, nie ma na nią skutecznego lekarstwa, w związku z czym, aby ją powstrzymać, należy zniszczyć chory rój oraz wszystko, co miało z nim styczność, łącznie z ulem i sprzętem, który miał styczność z chorymi pszczołami.

Inwazja robali na Wilanowie. Wtyki chodzą po dywanie i zasłonach

Bakterie powodujące chorobę pszczół są odporne m.in. na warunki atmosferyczne, w związku z czym pszczelarze martwią się, że zgnilec amerykański na dobre zaatakuje dopiero wiosną.

Szacuje się, że już w tej chwili ognisk choroby może być więcej, niż udało się wykryć. - Jest wielu pszczelarzy, którzy nie są objęci żadną kontrolą, bo nie zgłaszają, że hodują pszczoły. Dopóki nie wiemy o pasiece, dopóty nie możemy jej kontrolować i chronić - mówi w rozmowie z GW Włodzimierz Skorupski, łódzki wojewódzki lekarz weterynarii. Zagrożeniem dla pszczół w okolicy mogą być pszczelarze-amatorzy, którzy nie podlegają kontroli, jednocześnie często są nieświadomi czyhającego zagrożenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE