W poddębickich lasach znaleziono... szpony diabła. Wy też możecie na nie trafić!

i

Autor: Nadleśnictwo Poddębice, Lasy Państwowe

Szpony diabła w podłódzkich lasach! Widzieliście coś takiego?

2021-09-01 10:34

Na szpony diabła natrafiono w lesie w okolicach Szadku w woj. łódzkim. Ich widok może skonsternować nawet najstarszego grzybiarza. Dlaczego? Zobaczcie sami.

Leśnicy powiadomieni o tajemniczym znalezisku udali się w rejon, gdzie na nie natrafiono. Kiedy zajrzeli we wskazane miejsce, im oczom ukazał się nietypowy... grzyb. Okazało się, że mają do czynienia ze szponem diabła - bo tak w przetłumaczeniu z języka angielskiego, nazywa się ten czerwonawy grzyb z odbóżami, przypominającymi wyglądem pazury. Inną jego nazwą jest okratek australijski Clathrus archeri. Jak opisuje Nadleśnictwo Poddębice, ten lekko śmierdzący grzyb (należący do rodziny sromotnikowatych) pojawił się w Europie w 1914 roku we Francji. "W Polsce stanowiska potwierdzono w latach 70-tych XX w. Znaleziono go wtedy na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Biłgoraja, na wschodzie Polski. Dziś występuje na ponad stu stanowiskach: w Polsce południowo-wschodniej, na Dolnym Śląsku, wybrzeżu bałtyckim czy w Polsce centralnej" - czytamy. Rozmieszczenie gatunku znajdziemy na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

- Nasze stanowisko idealnie wpisuje się w jego aktualny zasięg. Jak na razie znaleziono trzy sztuki tego ciekawego, choć obcego naszej przyrodzie, grzyba - podaje Nadleśnictwo Poddębice.

Stanowisko szponów diabła w regionie łódzkim znaleziono w lesie w okolicach Szadku.

Sezon na grzyby czas zacząć - potraficie je rozpoznać i co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaki grzyb jest widoczny na zdjęciu?
Sezon na grzyby czas zacząć - potraficie je rozpoznać i co o nich wiecie? [QUIZ]