Łódzkie metro najprawdopodobniej będzie opóźnione. Jakie są postępy prac?

i

Autor: UMŁ /archiwum

"Łódzkie metro" najprawdopodobniej będzie opóźnione. Jakie są postępy prac?

2022-04-07 8:53

Łódzki magistrat informuje, że termin zakończenia budowy tunelu średnicowego pod Łodzią i przystanków na nim najprawdopodobniej nie zostanie dotrzymany. Na jakim etapie są prace?

"Choć postępy prac na pewno cieszą, niewiele wskazuje na to, by zakładany termin zakończenia budowy tunelu średnicowego pod Łodzią i przystanków na nim – czyli rok 2023 – został dotrzymany. Bardziej realistyczny termin to początek 2025 roku" - podaje łódzki magistrat. Na jakim etapie są prace?

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, podczas gdy tarcza TBM Katarzyna drąży tunel w kierunku dworca Łódź Fabryczna, równolegle trwa budowa przystanków na trasie kolei średnicowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ale odkrycie! Oto, co znaleźli pod ziemią robotnicy w łódzkim Śródmieściu!

Jasnowidz w swojej wizji zobaczył opustoszałą część Polski

Według zapowiedzi, już pod koniec tego miesiąca wywiercony ma zostać pierwszy odcinek dużego tunelu, który w przyszłości połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcami Żabieniec i Łódź Kaliska. Jak informuje PKP TLK, jeszcze w tym miesiącu tarcza „przewierci się” do przystanku Polesie, czyli w pobliże Manufaktury. To właśnie tam stanie jeden z przystanków, a prace są najbardziej zaawansowane. – Na przystanku Łódź Polesie wykonano ściany szczelinowe sięgające 30 metrów głębokości. Gotowe są stropy na poziomie 0 i -1. Powstaje strop na kondygnacji -2 – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

ZOBACZ TEŻ: Centrum Łodzi rozkopane, robotnicy zniknęli. Miasto zrywa umowę z wykonawcą!

Wykonawca rozpoczął też wydobywanie gruntu z poziomu -3. To najgłębsza część przyszłej stacji.

„Łódzkie metro" na Kozinach

Inaczej wygląda sytuacja na Kozinach, czyli przystanku przy al. Włókniarzy. "Trzeba jednak pamiętać, że pomysł jego budowy powstał najpóźniej, więc prace w tym miejscu są teraz w początkowej fazie realizacji" - tłumaczy miasto. Obecnie powstają tam wewnętrzne ściany szczelinowe. Budowana jest płyta stropowa poziomu -1.

Sonda
Czy denerwują Cię remonty dróg w Łodzi?