Łódź. Na Starym Rynku trwa remont. Na miejscu są też archeolodzy! Co takiego znaleźli?

i

Autor: fot. UMŁ

Łódź. Na Starym Rynku trwa remont. Na miejscu są też archeolodzy! Co takiego znaleźli?

2022-02-19 7:42

Wystartowała przebudowa Starego Rynku, na którym równolegle prowadzone są prace archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przeszukują teren w poszukiwaniu najstarszych śladów historii naszego miasta. Co znaleźli?

Wraz z robotnikami, na Starym Rynku pojawił się zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Prace archeologiczne prowadzone są na terenie o powierzchni kilkuset metrów kw. na całej płycie Starego Rynku, czyli w miejscu, które według wielu historyków stanowi centrum najstarszego organizmu miejskiego. "Obszar Starego Rynku, jego okolic i ulic dochodzących, nie był dotąd badany archeologicznie. Jest więc niepowtarzalna szansa, by po raz pierwszy przekonać się, czy to właśnie tutaj w 1423 r. nadano Łodzi prawa miejskie" - podaje łódzki magistrat. Naukowcy szukają najstarszych śladów historii naszego miasta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie dramatycznie się wyludnia! Dane są gorsze niż zakładano

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 18.02.2022

Pierwszym odkryciem był element infrastruktury, czyli studnia murowana z cegły. Według archeologów nie została wykonana w dawnych czasach, ponieważ wybudowano ją z użyciem zaprawy cementowej. Ponadto pośród dotychczasowych znalezisk odnajdziemy różne przedmioty takie jak monety, elementy strojów (zapinki, guziki), plomby towarowe z napisami w językach polskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nie brakuje elementów ceramicznych i znalezisk z czasów II wojny światowej, odkryto np. łuski od rosyjskiego karabinu Mosin.

- Łódzki Stary Rynek to niezwykła przestrzeń do badań. Szukamy korzeni XV-wiecznej Łodzi. Chcemy ustalić, czy średniowieczna Łódź faktycznie w tym miejscu powstała i czy tu zaczęła się rozwijać. Najstarszy znaleziony przedmiot pochodzi z XVI wieku, najmłodszy z XX. Ostatnimi znaleziskami jest biżuteria, m.in. pierścień ze szlachetnym kamieniem. Każdy przedmiot jest zabezpieczony i przewożony do Instytutu Archeologicznego UŁ. Po starannym oczyszczeniu zabytki zostaną poddane konserwacji oraz dokładnym badaniom. Planujemy wydanie publikacji poświęconej odkryciom oraz ekspozycje zabytkowych przedmiotów - mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Odkrycia archeologów dotyczące początków osadnictwa na terenie Łodzi, wzbogacą pierwszy tom monografii, którą naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowują z okazji 600-lecia miasta.

Generalny remont Starego Rynku ma się zakończyć do końca 2023 roku.

ZOBACZ: Łódź. Ruszyły remonty, a wraz z nimi utrudnienia! [MAPY]

Sonda
Czy interesujesz się historią?
Nasi Partnerzy polecają