Tajemnicze odkrycie na budowie w centrum Łodzi. Co orzekli archeolodzy?

i

Autor: UMŁ

Tajemnicze odkrycie w centrum Łodzi. Co orzekli archeolodzy?

2021-08-05 7:38

Na zagadkowe podziemne konstrukcje natrafili robotnicy podczas budowy drogi na tyłach budynku łódzkiego oddziału TVP. Na miejsce wkroczyli archeologowie, którzy oszacowali wiek budowli i przeznaczenie.

Odkrycia dokonano przy budowie całkiem nowej ulicy, która połączy ulice Sienkiewicza i Wschodnią. Już w trakcie pierwszych prac ziemnych, wykonywanych na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz siedziby łódzkiego oddziału TVP, robotnicy natrafili na zagadkowe podziemne konstrukcje, których nie spodziewano się w tamtym miejscu. W dniach 19-23 lipca 2021r. przeprowadzono badania archeologiczne na tym obszarze. - Podczas prac natrafiono na relikty budynku widocznego na mapie Władysława Starzyńskiego sporządzonej w latach 1894-96. Odkryto jego południową ścianę. Odsłonięto także pozostałości szczeliny przeciwlotniczej powstałej prawdopodobnie w roku 1942. Zachowało się wejście do schronu od strony wschodniej. Wejście od strony zachodniej zburzono podczas prac nad układaniem ciepłociągu – dodaje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi

Zrywają asfalt na moście Południowym. Fuszerka na Południowej Obwodnicy Warszawy

Jak podaje magistrat, wszystko wskazuje na to, że odkryte mury budynków to mury przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma, który zbudował ją w 1877r. Osiem lat później rozbudował zakład, dzięki czemu zatrudnienie wzrosło do 300 robotników. Fabryka mocno ucierpiała podczas I wojny światowej i nie wznowiła już produkcji pod szyldem Birnbauma, a pomieszczenia wynajęto przędzalni Brauna i Hurewicza, która zatrudniała 125 robotników i działała jeszcze w 1936 r. W 1942 r. budynki zostały zburzone przez Niemców.

Przy budowie drogi robotnicy trafili na zagadkowe podziemne konstrukcje

i

Autor: UMŁ

Przypomnijmy, pod ziemią w Łodzi kryje się nie jedna podobna niespodzianka. W maju ubiegłego roku na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ulicę Ogrodową z Legionów i Śródmieście z Manufakturą, odkryto na głębokości 1,5 metra stare groby. Po przeprowadzonych badaniach archeologicznych stwierdzono odkrycie szczątków ludzkich w sumie 13 osób. Znaleziono również zabytkowe przedmioty w starych grobach.