Odkrycia dokonano przy budowie całkiem nowej ulicy, która połączy ulice Sienkiewicza i Wschodnią. Już w trakcie pierwszych prac ziemnych, wykonywanych na tyłach budynku Starostwa Powiatowego w Łodzi oraz siedziby łódzkiego oddziału TVP, robotnicy natrafili na zagadkowe podziemne konstrukcje, których nie spodziewano się w tamtym miejscu. W dniach 19-23 lipca 2021r. przeprowadzono badania archeologiczne na tym obszarze. - Podczas prac natrafiono na relikty budynku widocznego na mapie Władysława Starzyńskiego sporządzonej w latach 1894-96. Odkryto jego południową ścianę. Odsłonięto także pozostałości szczeliny przeciwlotniczej powstałej prawdopodobnie w roku 1942. Zachowało się wejście do schronu od strony wschodniej. Wejście od strony zachodniej zburzono podczas prac nad układaniem ciepłociągu – dodaje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi
Jak podaje magistrat, wszystko wskazuje na to, że odkryte mury budynków to mury przędzalni czesankowej Izydora Birnbauma, który zbudował ją w 1877r. Osiem lat później rozbudował zakład, dzięki czemu zatrudnienie wzrosło do 300 robotników. Fabryka mocno ucierpiała podczas I wojny światowej i nie wznowiła już produkcji pod szyldem Birnbauma, a pomieszczenia wynajęto przędzalni Brauna i Hurewicza, która zatrudniała 125 robotników i działała jeszcze w 1936 r. W 1942 r. budynki zostały zburzone przez Niemców.
Polecany artykuł:
Przypomnijmy, pod ziemią w Łodzi kryje się nie jedna podobna niespodzianka. W maju ubiegłego roku na terenie budowy nowego pasażu, który połączy ulicę Ogrodową z Legionów i Śródmieście z Manufakturą, odkryto na głębokości 1,5 metra stare groby. Po przeprowadzonych badaniach archeologicznych stwierdzono odkrycie szczątków ludzkich w sumie 13 osób. Znaleziono również zabytkowe przedmioty w starych grobach.