Nieopodal Manufaktury znaleziono SZCZĄTKI KILKUNASTU OSÓB, w tym DZIECKA. Pochowano je na Starym Cmentarzu

i

Autor: UMŁ /Radosłąw Jóźwiak

Nieopodal Manufaktury znaleziono SZCZĄTKI KILKUNASTU OSÓB, w tym DZIECKA. Pochowano je na Starym Cmentarzu

2020-12-31 9:31

Jak pisaliśmy, podczas budowy pasażu prowadzącego z ul. Legionów do Manufaktury, robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Na teren wkroczyli archeolodzy, wkrótce znaleziono pod ziemią kilkanaście szkieletów. Odnalezione szczątki spoczęły na Starym Cmentarzu.

W maju 2020 r. na terenie budowy pasażu, na głębokości 1,5 metra, odkryto stare groby. Na początku czerwca wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na prowadzenie badań archeologicznych, w wyniku których odnaleziono szczątki 16 osób. Jak poinformował magistrat, wszystkie są pozostałościami po XIX-wiecznym cmentarzu, który znajdował się w tym miejscu, a które po jego likwidacji w 1856 r., nie zostały przeniesione na nowy cmentarz.

ZOBACZ TEŻ: Ta oryginalna odznaka za udział w zatrzymaniu GROŹNEGO PRZESTĘPCY może być Twoja! Trwa licytacja na rzecz policjanta z Pabianic

Najlepiej zachowane były szczątki kobiety złożonej w trumnie na wznak z prawą ręką złożoną na piersiach i lewą złożoną na brzuchu. Przy zmarłej znaleziono bursztynową kolię, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza przy głowie. Naukowcy szacują, że kobieta zmarła w latach 1820-1840, a zatem szczątki te mają blisko 200 lat. W pozostałych grobach znajdował się częściowo zachowany szkielet mężczyzny oraz luźne, przemieszane ludzkie kości.

Badaniu poddano szkielety pochodzące z 15 pochówków oraz mieszaninę luźnych kości. W ramach przeprowadzonej analizy określono płeć i wiek zmarłych. To:

kobieta w wieku 40 lat, mężczyzna w wieku 40 lat, dwie kobiety w wielu 18 lat, szczątki kobiety w wieku 35-45 lat, kobieta w wieku 15 lat, szczątki mężczyzny ok 60 lat, 5 osób dorosłych, szczątki 1 młodocianego, szczątki 1 dziecka, szczątki przynajmniej 2 osób dorosłych (jednej wysokiej i jednej niższej o bardzo masywnej budowie).

CZYTAJ: Pięcioosobowa rodzina Bogdańskich spod Łodzi ZNIKNĘŁA BEZ ŚLADU. To NAJBARDZIEJ TAJEMNICZE zaginięcie w Polsce!

Przypomnijmy, że cmentarz przy kościele p.w. św. Józefa nazywany jest pierwszym cmentarzem przy ul. Ogrodowej. Założono go w 1822 r. i był cmentarzem dwuwyznaniowym - składał się z części ewangelickiej oraz katolickiej. Pochowani na nim byli m.in. twórcy przemysłowej Łodzi. Po otwarciu istniejącego do dziś Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, pierwszy cmentarz został zamknięty. W 1877 r. za sprawą Izraela Poznańskiego na teren zamkniętego cmentarza przeniesiono z pl. Kościelnego modrzewiowy kościół, pochodzący z końca XVIII wieku.

Grób aktora Bronisława Pawlika na Starych Powązkach w Warszawie | Niezapomniani