Duże zniszczenia po trąbie powietrznej, sześcioro rannych. Łódzkie liczy straty po wichurze

i

Autor: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi

Duże zniszczenia po trąbie powietrznej, sześcioro rannych. Łódzkie liczy straty po wichurze

2022-02-18 8:38

W województwie łódzkim trwa liczenie strat po wichurze, która przeszła przez region w nocy z 16 na 17 lutego 2022 r. Spośród około 1600 interwencji straży pożarnej, najwięcej było z powiatu kutnowskiego, zgierskiego i łowickiego. Bardzo ucierpieli mieszkańcy powiatu sieradzkiego, przez który przeszła trąba powietrzna. W nawałnicy, na terenie woj. łódzkiego, poszkodowanych zostało sześć osób.

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Błaszki w czwartek (17.02) około godziny 5. Wyrządziła ona najwięcej szkód na terenie woj. łódzkiego. Żywioł wywołał największe zniszczenia w miejscowości Smaszków, Aleksandria, Wójcice, Kamienna. "Krajobraz wygląda tu, jak po armagedonie. Mamy uszkodzonych kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych, z których zerwało dachy" - mówił w czwartek burmistrz Błaszek, Piotr Świderski. W niektórych budynkach powybijane są też szyby w oknach. Jak powiedział Świderski, na szczęście nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców, a budynki zabezpieczane są plandekami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie dramatycznie się wyludnia! Dane są gorsze niż zakładano

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Zniszczenia po wichurze (17.02.2022) w woj. łódzkim

W samej miejscowości Smaszków, według wstępnych szacunków, uszkodzonych zostało około 40 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, a w Wójcicach co najmniej pięć gospodarstw. Wiatr zerwał dachy, kominy, a także uszkodził ogrodzenia i linie energetyczne średniego napięcia. W związku z tym mieszkańcy jeszcze przez kilka dni mogą pozostawać bez prądu.

Zdaniem strażaków trąba powietrzna przeszła na północ od Błaszek. Uszkodzenia są w pasie o szerokości 100 metrów.

W gminie powołano sztab kryzysowy. Burmistrz Błaszek jest w kontakcie ze służbami wojewody łódzkiego.

ZOBACZ TEŻ: Trąba powietrzna w gminie Błaszki! W Łódzkiem żywioł przewracał TIR-y. Straszne skutki nocnej wichury [FOTO]

W sumie w czwartek (17.02.2022 r.) strażacy w woj. łódzkim odebrali ponad 1600 zgłoszeń dotyczących interwencji przy usuwaniu skutków wichury. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: kutnowskim – 320, zgierskim – 226, łowickim – 206, łęczyckim – 120 i sieradzkim – 105.

Łódzkie. Ranni w wichurze 17.02.2022 r.

W sumie, w województwie łódzkim rannych zostało sześć osób. Dwie z nich to mieszkańcy domu w Smaszkowie (gmina Błaszki). W wyniku huraganu belka dachowa wybiła szybę w domu i wpadając do mieszkania uderzyła w głowę śpiąca 65-letnią kobietę, która przytomna została zabrana do szpitala. Później dojechał do niego 16-letni wnuczek poraniony szkłem z wybitego okna. Ich stan jest stabilny.

Pozostali poszkodowani to kierowcy tirów, których auta przewróciły się nad ranem na drogi.

Sonda
Który żywioł jest najbardziej niszczycielski?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany