Od końca marca w Muzeum Stacja Radegast można oglądać drugą część makiety łódzkiego getta. Łącznie praca ma się składać z czterech elementów o łącznej powierzchni 100 m2 i tym samym będzie to największa w Polsce historyczna makieta. Całość wykonywana jest w skali 1:400. Poza żmudnymi pracami nad wykonaniem poszczególnych elementów, wykonanie projektów wymagało spędzenia godzin w archiwach w poszukiwaniu informacji o wyglądzie budynków.
Stacja Radegast [HISTORIA]
Stacja Radegast jest oryginalnie zachowanym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej stacja wraz z otoczeniem należała do Litzmannstadt-Getto, utworzonego przez Niemców w 1940 r. w Łodzi. Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego dla produktów, żywności, surowców dla ludności i zakładów pracy getta oraz wyrobów wyprodukowanych przez Żydów. Od stycznia 1942 r. Stacja Radegast stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską i romską do obozów zagłady.
Dziś budynek Stacji jest elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, miejscem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach oraz siedzibą Oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W jego zabytkowym wnętrzu prowadzone są działania edukacyjne, spotkania oraz prezentowane wystawy związane z historią społeczności żydowskiej w Łodzi oraz Litzmannstadt-Getto.
Od końca marca w Muzeum Stacja Radegast można oglądać drugą część makiety łódzkiego getta. W galerii prezentujemy kilka zdjęć.
Opis pochodzi z facebooka Muzeum Stacja Radegast.