Noc Muzeów 2021 w Łodzi. Co i gdzie będzie można zobaczyć? [SZCZEGÓŁY]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. espeis

Noc Muzeów 2021 w Łodzi. Co i gdzie będzie można zobaczyć? [SZCZEGÓŁY]

2021-05-14 20:50

Noc Muzeów 2021 w Łodzi odbędzie się w formule hybrydowej. Oznacza to, że do niektórych miejsc można będzie wejść, ale również - do czego zachęca miasto - zwiedzić online. Noc Muzeów 2021 odbędzie się w sobotę, 15 maja. Przed nami spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy. W tym materiale znajdziecie obszerną rozpiskę, z której dowiecie się co, gdzie, jak i o której można zobaczyć.

Jak podkreśla wiceprezydent miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, liczba osób, które będą mogły wejść w Noc Muzeów 2021 do muzeów, galerii i innych instytucji kultury jest naprawdę nadal bardzo mocno ograniczona. - Proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mamy ponad trzydzieści i cierpliwe kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami, by ustalić w jakiej formule będą Państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca - mówi wiceprezydent Łodzi. I dodaje: "Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i potraktować ofertę online związaną z Nocą Muzeów jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja, gdy będziemy mieli już nieco luźniejsze restrykcje pandemiczne".

ZOBACZ TEŻ: Można już podziwiać odnowiony ogród pałacu Izraela Poznańskiego! Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe?

Stypendystka z Łodzi stworzy audioprzewodnik po Piotrkowskiej!

Noc Muzeów 2021. Relacje z łódzkich muzeów i galerii na poniżej oznaczonych fan page:

@Muzeum Miasta Łodzi

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ", Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.

Zwiedzanie: 11.00 -19.00

Wystawy:

„Historia rodziny Poznańskich" „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś” Muzeum zaprasza także do zrewitalizowanego przypałacowego ogrodu.

Muzeum Sportu i Turystyki

Wystawa: Wystawa „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” prezentuje dzieje łódzkiego sportu od wieku XIX po współczesność.

Online:

Zwiedzanie Dętki Publikacje na profilu FB MMŁ

@Centralne Muzeum Włókiennictwa

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana”, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Zwiedzanie: 12.00-18.00

Wystawy czasowe:

„Ziemia (P)oddana” – poruszająca temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież; „Działy Otwarte / Działy Zamknięte” – przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum; „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” – przygotowana w CMWŁ przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf.

Online:

Od 18.00 na profilu FB

18.00 – wideo-oprowadzanie z Marcinem Różycem – krytykiem mody i kuratorem, który opowie o swojej fascynacji bogatą kolekcją odzieży należącej do zbiorów CMWŁ, która stanowi jeden z trzech wątków wystawy „Działy Otwarte. Działy Zamknięte”.

19.00 – Małgorzata Marszał z Działu Edukacji CMWŁ opowie o wystawie „Ziemia (P)oddana” w odniesieniu do wątków przewodnich wystawy zogniskowanych wokół relacji człowieka z przyrodą i naszego wpływu na środowisko.

19.30 – Andrzej Jankowski z Działu Edukacji CMWŁ zabierze widzów w podróż do przeszłości, opowiadając o wielokulturowych wątkach wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

@Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zaprasza na relację online pt. "Kod tajemniczych soc-obrazów". Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie „Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta).

@Centrum Nauki i Techniki EC1

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak „Królowa Bona” czy „Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.

@Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Zwiedzanie 18.00-23.00

Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza Wystawa „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witold Ziemiszewski” w ramach tegorocznego Fotofestiwalu 202

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 Wystawa „Słownik kultury łódz/ludz-kiej”, zorganizowana wspólnie z Łódź Design Festival 2021.

Online:

godz. 18.00 i 19.00 - warsztaty online dla najmłodszych z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów” godz. 20.00 – prezentacja online w postaci slideshow wszystkich aktualnych wystaw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witold Ziemiszewski” w Ośrodku Propagandy Sztuki; „Artur Chrzanowski. Przypadek Łodzi” w Galerii Willa; „Jacek Franasik. Warstwy” w Galerii Bałuckiej, Stary Rynek 2; „Słownik kultury łódz/ludz-kiej” w Galerii Re:Medium; godz. 21.00 - spotkanie online z Arturem Chrzanowskim, autorem wystawy „Przypadek Łodzi”, który oprowadzi po ekspozycji odbywającej się w ramach Fotofestiwalu 2021 w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31; godz. 22.00 - spotkanie online Dariusza Leśnikowskiego z Józefem Robakowskim, inicjatorem ekspozycji „Obrazy cyfrowe”, który opowie szerzej o wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki.

@Poleski Ośrodek Sztuki

Odautorskie oprowadzanie online po indywidualnej wystawie Marianny Kraski zatytułowanej „Miniatury". Na cykl „Miniatury" składa się 12 niewielkich prac malarskich, skupiających się na wycinku ludzkiej twarzy, który w ostatnim czasie jest oglądany przez nas najczęściej, czyli na oczach.

@Centrum Dialogu

"Marek Edelman. Człowiek" - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.

@Dom Literatury

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie. Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.

@Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia

Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia zaprasza na wystawę w czasie Nocy Muzeów w Łodzi.

Na wystawie prezentujemy 1500 lat historii powstania Biblii, a także 2000 lat historii tłumaczeń i przekładów - aż do dzisiejszych czasów.

Są tam zgromadzone zarówno kopie starych papirusów i pergaminów w językach oryginalnych - hebrajskim i greckim, jak również księgi - najstarsza oryginalna księga Biblii jest z 1650 i 1714 roku.

Trzeba się umówić ze względu na ograniczenia albo po prostu poczekać na swoją kolej:

Jarosław CelebańskiKościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda ŻyciaMłynarska 64, 91-843 Łódźtel. 692 984 676

Bałucki Ośrodek Kultury

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Patyczaki - Jadwiga Janus". Na zwiedzanie wystawy zaprasza artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.

@Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej

O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką „Co nam w Duszy gra”, a o godz. 16.00 akcja plastyczna dla członków Maestro + polegająca na wspólnym malowaniu obrazu z zastosowaniem techniki pouringu pt. "Dookoła Maj...".

@Centrum Kultury Młodych

Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: "Kulisy, Kreacja, Dokumentacja" na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz. Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika. Wystawa pt.: " TAJSA wczoraj i jutro" - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie. "Nakręceni Folklorem" - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" na scenie w Centrum Kultury Młodych.

@Art. Inkubator – Fabryka Sztuki

Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze. Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.

@Ośrodek Kultury Górna

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.

@Teatr Powszechny

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy.

@Stowarzyszenie-Śpiewacze-im-St-Moniuszki-w-Łodzi

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja historii, trofeów i nagrań.

@Klub Miłośników Starych Tramwajów

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.

@ASPlodz

Z okazji Nocy Muzeów 2021 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zaprasza serdecznie:

15 maja 2021 (sobota):

Od 14.00 do 16.00 do Galerii ASP przy ulicy Piotrkowskiej 68.

16 maja 2021 (niedziela):

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Leszka Staneckiego – “Stanecki Artis 50” w Galerii Kobro (ul. Wojska Polskiego 121). Oprowadzanie będzie odbywać się o godz. 14.30, 16.00, 17.30 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii.

Projekcja studenckich prac wideo i animacji zrealizowanych pod kierunkiem pedagogów z Instytutu Fotografii i Multimediów oraz Instytutu Animacji i Gier, która odbędzie się w auli Centrum Promocji Mody (ul. Wojska Polskiego 121). Projekcje o godz. 15.15, 16.45, 18.15 – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pandemii.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]

Więcej: https://www.asp.lodz.pl/index.php/pl/o-akademii/wydarzenia/2297-noc-muzeow-2021

@Muzeum Kinematografii

Zwiedzanie: 11.00-18.00

Online:godz. 18:00"Tajniki pracy w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi"

Znajomość tych pojęć to w XXI wieku wręcz obowiązek! Ogarniasz chociaż połowę?

Pytanie 1 z 15
Określenie "vaping" oznacza...
Nasi Partnerzy polecają