Nowi najemcy będą musieli co 2,5 roku przedstawić oświadczenia majątkowe

i

Autor: ESKA INFO Łódź/ archiwum Nowi najemcy będą musieli co 2,5 roku przedstawić oświadczenia majątkowe

Nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych! [SZCZEGÓŁY]

2019-03-29 14:52

21 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady najmu mieszkań komunalnych. Nowi najemcy będą musieli co 2,5 roku przedstawić oświadczenia majątkowe.

Miasto przedstawiło nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Osoby podpisujące umowę najmu po 21 kwietnia będą musiały złożyć oświadczenie majątkowe. Dane mają pochodzić z ostatnich 3 miesięcy. W przypadku, kiedy suma przekroczy gminny próg dochodowy, najemcy dostaną podwyżkę. Lokatorowi do czynszu zostanie doliczona różnica między dochodem a progiem dochodowym. Jak podkreśla wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski wszystkie umowy podpisywane po 21 kwietnia będą obowiązkowo weryfikowane pod względem uzyskiwanego dochodu.

ZOBACZ: Emerytura dla matek "Mama 4 Plus": Kto i ile dostanie? Jak złożyć wniosek? [INFORMATOR]

- Co 2,5 roku będziemy sprawdzać dochód najemcy lokalu komunalnego. Dzisiaj próg dochodowy uprawniający do najmu lokalu komunalnego wynosi 2255 zł. Jeśli za 2,5 pół roku będzie na takim samym poziomie i zostanie przekroczony, najemca będzie musiał obowiązkowo zaakceptować wzrost czynszu. Jeśli odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, umowa zostanie wypowiedziana, a lokator straci prawo do mieszkania. Umowy najmu sprzed 21 kwietnia zachowują ważność na okres, na jaki zostały zawarte – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec ze zmianą czasu! Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy [WIDEO]

Oświadczenia majątkowe składane będą przez najemców pod rygorem odpowiedzialności karnej, a weryfikacja dochodów ma odbywać się nie częściej niż co 2,5 roku. Jeśli lokator nie złoży deklaracji o dochodach, umowa najmu zostanie wypowiedziana. Drugą bardzo istotną zmianą w ustawie o ochronie praw lokatorów jest zapis, że osoba wynajmująca lub starająca się o najem lokalu komunalnego, nie może posiadać innego mieszkania ani w samej Łodzi, ani w powiecie graniczącym z miastem.

- Miasto będzie odmawiało, stosownie do zapisów ustawowych, zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego w przypadku posiadania tytułu prawnego do innego lokalu w Łodzi lub w sąsiednich powiatach – tłumaczy Bogusława Kolis, dyrektor Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ.

CZYTAJ: W Łodzi wykryto już czwarty przypadek zakażenia odrą! [AUDIO]

Nowe regulacje wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Nowy przepis pozwala gminom  weryfikować spełnianie przez najemców kryterium wysokości dochodu, uzasadniającej oddanie w najem lub podnajem lokalu. Weryfikacja nie będzie dotyczyć najemców  lokali socjalnych. Zmiany wchodzą w życie 21 kwietnia i dotyczą całej Polski. Łódź ma 2 lata na dostosowanie swoich uchwał mieszkaniowych do zapisów ustawy rządowej.

ZOBACZ TEŻ: Te zdjęcia Łodzi zapierają dech w piersiach. ZOBACZ, jak wyglądają dobrze znane miejsca z lotu ptaka!

ZOBACZ WIDEO: