Obchody Święta Niepodległości 2022 w Łodzi. Oto, co się będzie działo 11 listopada

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. dantetg /zdjęcie ilustracyjne

11 listopada w Łodzi

Obchody Święta Niepodległości 2022 w Łodzi. Oto, co się będzie działo 11 listopada

2022-11-10 11:15

Obchody Święta Niepodległości 2022 w Łodzi rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w Archikatedrze. Godzinę później rozpocznie się Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. Co się będzie działo 11 listopada w Łodzi?

Program obchodów 11 listopada 2022 w Łodzi

Obchody 11 listopada w Łodzi rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice archikatedralnej. Po eucharystii zaplanowano oficjalne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. O godz. 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze rozpocznie się Piknik Niepodległościowy. Będzie można m.in. zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe i militaria, obejrzeć wystawy historyczne i pokazy rekonstruktorów. Co jeszcze?

Na scenie w sercu dawnej fabryki Poznańskiego zagra m.in. pochodząca z regionu łódzkiego orkiestra Stowarzyszenia Clonova, stylizowana – strojami i repertuarem – na przedwojenną orkiestrę wojskową. Odwiedzić będzie można stanowiska wielu instytucji kultury m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej i łódzkich harcerzy.

Nowością będzie Wirtualny Teatr Historii – mobilna atrakcja realizowana przez Biuro Programu „Niepodległa”. Dzięki technologii VR zwiedzający przeniosą się w świat historycznych wydarzeń i przedwojennej kultury popularnej, m.in. spotkają się z przedwojenną tenisistką Jadwigą Jędrzejowską lub aktorem Aleksandrem Żabczyńskim, a nawet niejednym z bohaterów, historycznych „ojców niepodległości”.

W samo południe uczestnicy odśpiewają hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, a o godz. 13:00 powitają marszałka Józefa Piłsudskiego, który punktualnie wjedzie limuzyną na teren pikniku.

Sonda
Będziesz śledzić transmisję z uroczystości państwowych 11 listopada?
Służby mundurowe protestują przed kancelarią premiera