Gdyby nie rzeka Łódka, nie byłoby dzisiejszej Manufaktury. Jaką tajemnicę kryją fontanny na rynku? [WIDEO]

i

Autor: UMŁ

Gdyby nie rzeka Łódka, nie byłoby dzisiejszej Manufaktury. Jaką tajemnicę kryją fontanny na rynku? [WIDEO]

2022-03-24 13:47

W czasach przemysłowej Łodzi strugę zamieniono w ściek. Rzeka Łódka płynęła wówczas pod obecnym rynkiem Manufaktury. Dziś Łódka, ukryta pod ziemią, znów niesie czystą wodę. Oto ciekawa historia rzeki.

W czasach przemysłowej Łodzi strugę zamieniono w ściek. Odprowadzano do niej ścieki z zakładów Poznańskiego, ale i fabryki Biedermanna czy Browaru Anstadta. Do odkrytego, cuchnącego kanału trafiały też wszystkie nieczystości z najgęściej zaludnionej dzielnicy Łodzi - Starego Miasta. Dziś Łódka, ukryta pod ziemią, znów niesie czystą wodę.

W czasach I Wojny Światowej, w obawie przed wybuchem epidemii wśród mieszkańców Łodzi rzekę, ukryto pod ziemią. W 1917 roku z miejskiego krajobrazu zniknął pierwszy jej fragment - przebiegający przez obecny Park Staromiejski. Nad schowaną pod ziemię rzeką powstała nowa handlowa ulica „Nad Łódką”. Był to chyba pierwszy w Łodzi woonerf z wydzielonym pasem zieleni, szpalerami (istniejących do dziś) drzew i ławkami. Kolejne odcinki Łódki na terenie obecnego Parku Staromiejskiego i Manufaktury wprowadzono pod ziemię po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i po II wojnie światowej. Rzeczkę, płynącą w odkrytym kanale można zobaczyć dopiero w Parku na Zdrowiu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łodzianie bronią graffiti, które pojawiło się na murze zoo. "Ja bym jeszcze w ramkę oprawiła"

Mało kto wie, że przez teren dawnych zakładów płynęła również inna rzeczka zwana „Ciekiem od Piotrkowskiej”, niewielki dopływ Łódki. Kryty kanał tej rzeczki przebiegał pod fabryką Poznańskiego od strony ulicy Ogrodowej (od famuły przy Ogrodowej 28). Łączył się z Łódką na wysokości obecnego piętrowego parkingu.

ZOBACZ TEŻ: Łódź. Odnaleziono ponad 70 grobów dzieci z obozu koncentracyjnego. "Przez lata ludzie myśleli, że kłamiemy"

Fontanny na Rynku Manufaktury - to hołd złożony rzece

Na starych mapach widać stawy oraz kanał Łódki. Obecnie płynie pod parkingiem Manufaktury od strony ulicy Drewnowskiej. Do obecnych czasów zachował się stary kanał tej rzeki z czasów świetności zakładów Poznańskiego.

ZOBACZ: Przy zajezdni Chocianowice wybiło... źródło [WIDEO]

Fontanny na Rynku Manufaktury - to hołd złożony Łódce. Zbudowano je wzdłuż płynącej kiedyś przez zakłady Poznańskiego rzeki. Fontanny symbolizują jej nurt. W 2019 roku fontanny przeszły spektakularną przemianę i są nie tylko podświetlane feerią barw, ale także zintegrowane z systemem nagłośnienia, dzięki czemu Goście centrum mogą brać udział w świetlno-muzycznym show.

CZYTAJ: Centrum Łodzi rozkopane, robotnicy zniknęli. Miasto zrywa umowę z wykonawcą!

Łódzki ZWiK opublikował właśnie film z podziemnego kanału rzeki Łódki pod Manufakturą, który nagrano przy użyciu samojezdnego robota wyposażonego w kamerę. Pojazd służy do sprawdzania stanu technicznego łódzkich kanałów.

Łódka - rzeka płynąca pod Manufakturą
Sonda
Czy interesujesz się historią?