Łódź. Przy zajezdni Chocianowice wybiło... źródło [WIDEO]

i

Autor: ZWiK

Łódź. Przy zajezdni Chocianowice wybiło... źródło [WIDEO]

2022-02-22 8:21

Przy zajezdni Chocianowice wybiło źródło. Zauważył je jeden z motorniczych. Wypływająca z niego woda kieruje się rowem melioracyjnym przez teren zajezdni do rzeki Ner.

Wypływającą z ziemi wodę zauważył jeden z motorniczych MPK Łódź. Według niego źródełko jest szczególnie aktywne, gdy pada deszcz. Pracownicy zajezdni sądzą, że źródełko ma związek z przepływającą nieopodal rzeką. Zajezdnia Chocianowice znajduje się w dolinie tej rzeki – stąd pewnie to bijące źródło – twierdzi Paweł Kaźmierczak, kierownik sekcji ruchu.

Łodzianie, niestety, nie mogą wejść na teren zajezdni i zobaczyć źródełka MPK. Każdy natomiast może podziwiać podobne źródełko bijące w Parku nad Jasieniem.

PRZECZYTAJ: Trwa remont najstarszej łódzkiej zajezdni. "To jedna z trudniejszych logistycznie inwestycji"

Źródełko w Parku nad Jasieniem

– Przez park płynie rzeka Jasień. W okresach deszczowych, w korycie dostrzec można tzw. źródło ascezyjne (podpływowe, wstępujące). W tego typu źródłach woda wydostaje się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego panującego w warstwie wodonośnej – wyjaśnia Paweł Jarosiewicz z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Według niego takie „okna”, przez które wody podziemne wypływają na powierzchnię, powstają najczęściej w miejscach odsłonięcia warstwy wodonośnej, czyli im bardziej nieregularny teren, tym częściej możemy spodziewać się takich źródeł. Warto podkreślić, że intensywność wypływu wody ze źródeł zależy od dwóch czynników: ilości opadów deszczu i śniegu oraz chronienia dolin rzecznych przed zabudową, przy jednoczesnym zwiększaniu powierzchni obszarów zielonych.

Źródełko w Parku nad Jasieniem

i

Autor: ZWiK

Źródła w Łódzkiem

Źródła to niezwykle cenne siedliska przyrodnicze, cechujące się stabilnymi warunkami fizycznymi i chemicznymi, jak również wysoką jakością wody. Pełnią ważne funkcje społeczne i kulturowe, stąd tak niezbędna jest ich ochrona. Największym źródłem w naszym regionie są Niebieskie Źródła, które znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim, o przeciętnej wydajności 81 litrów na sekundę. Na terenie Wzniesień Łódzkich największe jest źródlisko sandrowe Rosanów I, położone na północ od Zgierza, zasilające rzekę Ciosenkę. Ma wydajność ok. 40 litrów wody na sekundę. Jedno z najbardziej wydajnych źródeł na świecie, wywierzysko Vaucluse we Francji, uwalnia na powierzchnię średnio 21 metrów sześciennych na sekundę (21 000 litrów na sekundę).

Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

i

Autor: ZWiK
Sonda
Czy interesujesz się historią?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany