Z powodu wojny władze Łodzi obawiają się paraliżu miejskich inwestycji. Które projekty są zagrożone?

i

Autor: UMŁ /archiwum, fot. Stefan Brajter

Z powodu wojny władze Łodzi obawiają się paraliżu miejskich inwestycji. Które projekty są zagrożone?

2022-03-22 22:27

Związane z wojną na Ukrainie trudności z dostępem do materiałów budowlanych i kadr mogą sparaliżować realizację dużych miejskich inwestycji - przekazali we wtorek (22 marca) przedstawiciele władz Łodzi. Wśród zagrożonych projektów jest modernizacja ul. Legionów - podaje Polska Agencja Prasowa.

"Już w zeszłym roku boleśnie odczuliśmy szalejące ceny energii i paliw, galopującą inflację, drożejące materiały i rosnące wynagrodzenia. Od końca lutego zmagamy się dodatkowo z konsekwencjami bandyckiej napaści Rosjan na Ukrainę" - podkreślił dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w łódzkim magistracie Robert Kolczyński na konferencji prasowej we wtorek.

Jak podał, wojna wstrzymała łańcuch dostaw stali. Zaczyna brakować także drewna, a nawet szkła. Coraz większy problem w sektorze budownictwa stanowią kadry, ponieważ Ukraińcy pracujący na wielu łódzkich budowach, wrócili do swojego kraju, by brać udział w jego obronie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wkrótce rekrutacja do łódzkich przedszkoli! Kto na wstępie ma więcej punktów? [INFO]

Remontują były dom dziecka dla uchodźców z Ukrainy

"Wykonawcy alarmują o problemach z materiałami, siłą roboczą, a przede wszystkim brakiem stabilności finansowej. Firmy obawiają się podpisywać nowe kontrakty. Rynek inwestycji musi mierzyć się z sytuacją, w jakiej jeszcze nie był" - dodała dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Łodzi Agnieszka Kowalewska.

W ZIM powołano zespół, którego zadaniem będzie szczegółowy monitoring sytuacji na rynku i przygotowanie raportu związanych z nią ryzyk. Za priorytet uznaje się obecnie kontynuację i zakończenie kluczowych dla miasta inwestycji - rewitalizacji centrum oraz Księżego Młyna, a także dużych projektów drogowych - Trasa Górna, przebudowy ul. Wojska Polskiego i ul. Przybyszewskiego oraz modernizacji Zajezdni Chocianowice.

"Zakończone właśnie aukcje na przebudowę ul. Legionów tylko potwierdzają, że tanio już było. Trudno jeszcze mówić precyzyjnie o skali opóźnień na łódzkich budowach, ale wiemy, że takie będą. W tej chwili przygotowujemy się do pracy w sytuacji kryzysowej" - uprzedził Kolczyński.

Trzy aukcje na przebudowę kolejnych odcinków ul. Legionów i ul. Cmentarnej, wygrało konsorcjum firm Balzola Polska i Lantania. Wartość prac na odcinku od Placu Wolności do skrzyżowana z ul. Gdańską określono na 50 mln zł, na kolejnym odcinku do ul. Żeligowskiego - na ponad 40 mln zł, a na Cmentarnej - 26 mln zł.

W opinii dyr. Kowalewskiej wylicytowane kwoty znacznie przewyższają budżet zaplanowany na inwestycje, dlatego ich zakres zostanie przeanalizowany i niewykluczone, że z pewnych elementów trzeba będzie zrezygnować.

Zgodnie z wcześniejszym planem modernizacja ul. Legionów, obejmująca m.in. wymianę torowiska, nawierzchni jezdni i chodnika, ma być realizowana w ramach wartej 1 mld zł rewitalizacji obszarowej. Miasto podzieliło jej realizację na trzy etapy, przeznaczając na inwestycję w sumie ponad 49 mln zł.

Sonda
Czy uważasz, że powinna zostać wysłana na Ukrainę misja pokojowa?