Szkoły w Łodzi przyjęły już setki uczniów z Ukrainy. Jak wygląda aktualnie sytuacja?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. BlueOlive /zdjęcie ilustracyjne

Szkoły w Łodzi przyjęły już setki uczniów z Ukrainy. Jak wygląda aktualnie sytuacja?

2022-03-15 15:23

Ponad 3 tysiące uczniów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po wybuchu wojny, przyjęły łącznie szkoły w woj. łódzkim. W bardzo szybkim tempie zapełniają się również oddziały przygotowawcze, w których prowadzone są zajęcia dla dzieci nieznających języka polskiego.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Łodzi Anna Skopińska, do szkół w całym woj. łódzkim zapisało się już 2780 uczniów z Ukrainy. Kolejnych 350 uczniów uczęszcza do 34 oddziałów przygotowawczych zorganizowanych w szkołach podstawowych i średnich. To klasy dla ukraińskich uczniów nieznających języka polskiego, dla których organizowane są lekcje ze wsparciem nauczycieli lub tłumacza języka rosyjskiego i ukraińskiego.

"Sytuacja jest dynamiczna i liczba uczniów z Ukrainy rośnie z dnia na dzień. Wizytujemy na bieżąco szkoły w regionie i widzimy, że dzieci i młodzież z Ukrainy szybko adaptują się w nowej dla nich szkolnej społeczności. W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy szkołę w Grabowie, do której we wrześniu ub.r. trafiła dziewczynka z Ukrainy, która nie znała polskiego. Dziś już mówili całymi zdaniami i pięknie pisze w naszym języku" – dodała Skopińska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak mądrze nieść pomoc Ukraińcom? Sprawdź, jak to robić w Łodzi [INFORMATOR]

Tłumy uchodźców na dworcach w Polsce

W samej Łodzi, we wszystkich miejskich placówkach, jest już 2211 uczniów z Ukrainy, którzy zapisali się po 24 lutego.

"Najwięcej - 1428 - przyjęto do szkół podstawowych, 168 rozpoczęło naukę w liceach ogólnokształcących, 32 w szkołach zawodowych, a 18 w placówkach kształcenia specjalnego. W bursach szkolnych zamieszkało 255 Ukraińców. Natomiast w miejskich przedszkolach opieką objęto 310 ukraińskich dzieci" - poinformował PAP we wtorek Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Przed wybuchem wojny do podstawówek w Łodzi uczęszczało 580 Ukraińców. W przedszkolach było ich 221, a w szkołach ponadpodstawowych – 174. Od początku marca te liczby rosną w bardzo szybkim tempie. Na bieżąco uruchamiane są również oddziały przygotowawcze dla dzieci i młodzieży nie władającej językiem polskim.

W Łodzi wyznaczono pięć szkół podstawowych – po jednej w każdej dzielnicy – w których organizowane są zajęcia przygotowawcze. W SP 84, 170 i 138 już uruchomiono po jednym oddziale dla klas I-III, oddziały dla klas starszych są dopiero tworzone. Do otwarcia oddziału dla najmłodszych klas przygotowuje się też SP 175.

Zajęcia dla młodzieży organizują cztery szkoły ponadpodstawowe - po dwa oddziały utworzono w XXIII LO i w XLVII LO, po jednym w XI LO i Zespole Szkół Rzemiosła. Wciąż trwa nabór do klas przygotowawczych w XVIII LO i XLIII LO.

Oddziały dla dzieci z Ukrainy uruchomiło też pięć miejskich przedszkoli numer 163, 235, 236, 66 i 125. Możliwe jest też zapisanie dziecka do innego przedszkola – o ile będą w nim miejsca.

Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?