Jak mądrze nieść pomoc Ukraińcom? Sprawdź, jak to robić w Łodzi [INFORMATOR]

i

Autor: BE /zdjęcie ilustracyjne

Jak mądrze nieść pomoc Ukraińcom? Sprawdź, jak to robić w Łodzi [INFORMATOR]

2022-03-07 14:53

Pomoc Ukraińcom chce nieść wielu łodzian. Jak to robić, by nie odnieść przeciwnego rezultatu? Łódzki magistrat przygotował informator, z którego dowiedzieć się można, jak pomagać "z głową", a także znajdziecie w nim przydatne namiary. Szczegóły w materiale.

Wojna na Ukrainie trwa. W pomoc uciekającym przed nią Ukraińcom zaangażowali się Polacy, organizując dary, miejsca noclegowe itp. Chęć pomocy jest ogromna, ale żeby pomoc była skuteczna, warto zastosować się do kilku wskazówek, które znajdziecie poniżej:

 1. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc. Czy chcesz podzielić się swoim czasem, umiejętnościami, pieniędzmi, a może konkretnymi rzeczami, które masz lub możesz kupić?
 2. Sprawdź organizację czy instytucję, przez którą chcesz pomóc. Możesz poczytać na jej temat w internecie, zweryfikować wpis do KRS (jeśli jest to firma lub fundacja).
 3. Jeśli chcesz przekazać dary dla obywateli Ukrainy – najpierw zapytaj, co jest potrzebne. W tej chwili nie są przyjmowane już ubrania, a najpilniejszą potrzebą są leki, bandaże, termosy, środki higieny osobistej. Nie kupuj kilku różnych potrzebnych rzeczy, lepiej kwotę, którą chcesz przeznaczyć na pomoc, wydaj w całości na jeden rodzaj produktów, np. kup tylko żele pod prysznic albo tylko pieluszki dla dzieci. Ułatwiasz w ten sposób pracę wolontariuszom.
 4. Jeżeli możesz zaoferować transport i pojechać po uchodźców na granicę, nie rób tego na własną rękę. Zaoferuj swoją pomoc urzędowi bądź innym instytucjom, które zajmują się pomocą humanitarną. Nadmiar osób na granicy wprowadza niepotrzebny chaos. Działaj z głową.
 5. Jeśli chcesz przyjąć kogoś do swojego domu – zastanów się – jak długo możesz gościć uchodźców pod swoim dachem. Weź pod uwagę swoje codzienne obowiązki, dodatkowe koszty wynikające ze zużycia mediów oraz ewentualne niedogodności związane np. z przebywaniem w Twoim domu małego dziecka. Lepiej zaoferować inną pomoc, niż po kilku dniach szukać kolejnego mieszkania. Pamiętaj o tym, że ci ludzie przeżywają aktualnie dramat.
 6. Ważną pomocą jest dzielenie się wiedzą. W tak trudnej sytuacji nowe informacje pojawiają się z dnia na dzień i łatwo pogubić się w tym natłoku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do Łodzi dotarł pierwszy pociąg z 300 uchodźcami z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Łódź. Gdzie przynosić dary?

- Urząd Miasta Łodzi, dyżurka Straży Miejskiej, całodobowo, wejście od strony placu Komuny Paryskiej.

- hala MOSiR, ul. ks. I. Skorupki 21, w godz. 8.00–18.00

Gdzie obywatele Ukrainy mogą się zgłaszać w Łodzi?

 • Pasaż Rubinsteina – punkt utworzony przez Urząd Miasta Łodzi. Tutaj w godz. 9:00–18:00 otrzymają informacje w ojczystym języku, a także paczkę z produktami pierwszej potrzeby. Będzie to też miejsce spotkań i wymiany między rodakami z Ukrainy.
 • Punkt Pomocy Humanitarnej dla obywateli Ukrainy, ul. Piotrkowska 31.
 • Wszelkie informacje można uzyskać także w Łódzkim Centrum Wielokulturowym, ul. Narutowicza 8/10, w godzinach 8.00–19.00.

Wszystkie osoby, które chcą i mogą udzielić jakiegokolwiek wsparcia, proszone są o kontakt:

 • mailem na adres ukraina@uml.lodz.pl
 • telefonicznie 42 638 49 99 (od pon. do pt. w godz. 8.00–18.00 oraz w soboty w godz. 10.00–14.00)
Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?