Obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami ŁKA za darmo. Apel młodego Ukraińca: Kto może, kupujcie bilety!

i

Autor: TikTok, Zofia i Marek Bazak/East News Obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami ŁKA za darmo. Apel młodego Ukraińca: "Kto może, kupujcie bilety!"

Poruszający apel młodego Ukraińca na TikToku, kiedy dowiedział się, że może podróżować za darmo [WIDEO]

2022-03-04 19:22

Wojna na Ukrainie trwa, a do Polski wciąż nadciągają uchodźcy. W miastach, do których trafiają, mogą liczyć na szereg działań pomocowych oraz ulg - niektóre z nich skierowane są do wszystkich obywateli Ukrainy, bez względu na to, kiedy przybyli do Polski. Są jednak tacy, którzy z ulgi mogliby skorzystać, ale nie chcą, nie korzystają i apelują o to samo do swoich rodaków. Zobaczcie nagranie młodego Ukraińca z dworca w Kutnie.

Z danych przekazanych w minioną środę (2 marca) przez wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego wynika, że od początku wojny na Ukrainie, polską granicę przekroczyło około 500 tysięcy osób. W tym trudnym dla naszych sąsiadów czasie Polacy ruszyli z pomocą. W każdym mieście, do którego trafiają Ukraińcy, mogą liczyć na szereg działań pomocowych oraz ulg. Niektóre z nich obejmują wszystkich obywateli Ukrainy, bez względu na to, kiedy przybyli do naszego kraju, a to, czy z nich skorzystają jest tylko ich decyzją. Tak jest między innymi w przypadku przejazdów pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łodzianie bronią graffiti, które pojawiło się na murze zoo. "Ja bym jeszcze w ramkę oprawiła"

Od 26 lutego 2022 r. do odwołania "obywatele tego kraju mogą podróżować pociągami ŁKA bez uiszczania opłaty za przejazd. Podstawą do bezpłatnego przejazdu będzie okazanie obsłudze pociągu dokumentu potwierdzającego tożsamość" - podaje w oficjalnym komunikacie przewoźnik.

ŚLEDŹ TEŻ: Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo. Putin nazywa bombardowania prymitywną propagandą. Mieszkaniec Ukrainy: "Rosjanie gwałcą nasze kobiety"

Przyjęłam Ukrainki pod swój dach. Jak wygląda życie z uchodźcami?

Są jednak tacy, którzy z ulgi mogliby skorzystać, ale nie chcą, tak jak młody Ukrainiec, który z dworca w Kutnie nagrał na TikToku apel do swoich rodaków mieszkających w regionie łódzkim.

"Ja zapłaciłem, chociaż pani mówiła, że mogę za darmo. Ja uważam, że za darmo, to dla tych, którzy przyjeżdżają z Ukrainy, dla kobiet i dzieci" - mówi poruszony Serigy.

"Chciałem zwrócić się do Ukraińców, żeby też, kto może kupić, to kupujcie, bo to też ważne" - mówi po polsku i dodaje: "Ci, co tam sprzedają te bilety, oni też muszą dostać wypłatę. Tych kierowców, te pociągi też trzeba opłacać. Żeby nie było, że Ukraińcy tylko za darmo. Kto może, kupujcie. Kto nie może, to wiadomo" - kończy nagranie, które w całości możecie zobaczyć poniżej.

Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?