Ekskluzywny wieżowiec Piotra Misztala przy Piotrkowskiej w Łodzi /wizualizacje

i

Autor: Wizualizacje: Design Lab Group

Szklany wieżowiec Misztala powstanie! Jest zgoda na budowę Golden Tower przy Piotrkowskiej

2021-12-23 9:04

Podczas środowej (22 grudnia) sesji Rady Miejskiej w Łodzi, radni zagłosowali za budową Golden Tower. Szklany wieżowiec ma powstać na działce biznesmena Piotra Misztala przy ul. Piotrkowskiej. Będzie to pierwszy taki wyjątek w ścisłym centrum miasta.

Kiedy Piotr Misztal kupował od miasta działkę na rogu ul. Piotrkowskiej i trasy WZ, maksymalna dopuszczalna zabudowa mogła mieć w tym miejscu 25 metrów. Podobnie jak sąsiednie kamienice. Zabytkowy układ ulicy Piotrkowskiej chronił bowiem i plan miejscowy, i zapisy parku kulturowego oraz uznanie jej za Pomnik Historii.

Misztal chciał jednak budować wyżej. Przygotował projekt ponad 70-metrowego budynku i postanowił spróbować zdobyć zgodę na jego realizację w trybie ustawy Lex Developer. To narzędzie, który przy zgodzie Rady Miasta i konserwatora zabytków, jeśli teren jest wpisany do rejestru, otwiera furtkę na realizację inwestycji w formie innej niż przewiduje plan miejscowy.

Rolnicy. Podlasie. Andrzej z Plutycz zachwycony nową maszyną

Łódzki biznesmen zgodę konserwatora dostał już wcześniej. A w środę, 22 grudnia, zdobył też wymaganą liczbę głosów radnych. Golden Tower może stanąć przy ul. Piotrkowskiej, chociaż wieżowce zawsze do tej pory były odsuwane od ulicy, aby na pierwszym planie dominowały kamienice.

Budynek Golden Tower (czyli Złota Wieża – z uwagi na kolorystykę elewacji), jak ma nazywać się gmach, to projekt łódzkiego studia Design Lab Group. Będzie mieć wysokość 72 metrów. Większość kondygnacji zajmą wysokiej klasy apartamenty (od 85 do 110 mieszkań). Na parterze zaplanowano lokale dla gastronomii, strefę wejściową oraz wjazd na parking, który będzie znajdował się na wyższych piętrach (do 61 miejsc parkingowych). Na VI piętrze lokatorzy będą mieć do dyspozycji basen i strefę relaksu, a na antresoli także siłownię.

Budowa ma trwać do końca 2023 r. Rozpocznie się wiosną przyszłego roku od prac związanych z przeniesieniem podziemnych sieci biegnących pod działką.

Sonda
Podoba Ci sie budynek, który ma stanąć przy Piotrkowskiej?