Brud, którego nie da się usunąć. Zanieczyszczenia szpecą fontannę
Powód, dla którego fontanna w parku im. Reymonta w Łodzi brudzi się, jest prozaiczny. - Materiał, z którego została wykonana - stop metali - reaguje z jonami żelaza, obecnymi w wodzie. Skutkiem tego jest osad o rdzawym zabarwieniu - informuje biuro prasowe prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, cytowane przez "Dziennik Łódzki". Urzędnicy dodają, że pomimo prób usunięcia brudu, zanieczyszczenia nadal występują.
Wodotrysk zamontowany na stawie przy Białej Fabryce został 20 lat temu. Niemal dekadę temu przeprowadzono renowację zbiornika, usuwając m.in. z niecki zalegające śmieci i muł. "Dziennik Łódzki" informuje, że kilka razy w ciągu roku do zbiornika dolewana jest woda, aby utrzymać w nim jej właściwy poziom. Wodę czerpie się ze studni głębinowej i to w niej są zawarte jony żelaza, wywołując później brud na powierzchni fontanny.
Obecnie wody ze zbiornika usunąć się nie da, ponieważ - jak tłumaczy miasto "staw charakteryzuje ogromna różnorodność biologiczna organizmów żywych". Osuszenie zbiornika byłoby tragiczne w skutkach dla jego flory i fauny.
CZYTAJ TEŻ: Parafia buduje cztery bloki mieszkalne! Wycięła 200 drzew czy tylko 3? Mieszkańcy wściekli
Źródło: "Dziennik Łódzki"