Strażacy z Łodzi lecą ratować poszkodowanych w wybuchu w Bejrucie

i

Autor: KM PSP Łódź

PILNE. Strażacy z Łodzi lecą ratować poszkodowanych w wybuchu w Bejrucie [ZDJĘCIA]

2020-08-05 20:43

Specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza strażaków z Łodzi w trybie pilnym przygotowuje się do wylotu do Bejrutu, gdzie kilkadziesiąt godzin temu doszło do potwornej eksplozji materiałów wybuchowych, po której śmierć poniosło ponad sto osób, a kilka tysięcy zostało rannych. Zadaniem ratowników z Łodzi będzie pomoc w poszukiwaniach osób, które mogą znajdować się pod gruzami zniszczonych budynków.

Zdjęcia i filmy z potwornej eksplozji w stolicy Libanu obiegły cały świat. Według oficjalnych doniesień do wybuchu doszło w magazynach z saletrą amonową. Zniszczony został port i spora część miasta. Zginęło ponad sto osób, ponad cztery tysiące zostało rannych, są setki zaginionych.
To do nich będą starali się dotrzeć strażacy z Łodzi.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "ŁÓDŹ" zorganizowana jest na bazie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Łącznie do składu tej grupy powołanych zostało 40 ratowników, w tym dwóch lekarzy. W skład grupy wchodzą: dowództwo grupy, sekcja poszukiwawcza, sekcja techniczna, zastęp medyczny i zastęp logistyczny. W składzie sekcji poszukiwawczej są cztery psy ratownicze. Na wyposażeniu tej grupy znajdują się m.in.: liny ratownicze, uprzęże ewakuacyjne, drabinki, piły do cięcia stali i betonu, pilarki do drewna, zestawy ratownicze hydrauliczne, systemy geopozycjonowania satelitarnego (GPS), ponton, agregat prądotwórczy, geofony oraz sprzęt medyczny. Grupa od kilku lat bierze udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

Bejrut: wybuch w porcie. Ogromne zniszczenia