Prali pieniądze, handlowali narkotykami. Jest akt oskarżenia dla kilkunastu członków grupy przestępczej z woj. łódzkiego

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Ichigo121212 /zdjęcie ilustracyjne

Prali pieniądze, handlowali narkotykami. Jest akt oskarżenia dla kilkunastu członków grupy przestępczej z woj. łódzkiego

2022-07-29 10:25

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 12 członkom grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców, którym zarzuca się popełnienie przestępstw narkotykowych. Wśród oskarżonych są bracia Dariusz i Tomasz S., który mieli kierować tą grupą.

Akt oskarżenia przeciwko 12 osobom Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi. Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadziła wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji - podaje PAP.

Według ustaleń śledczych grupa działała od września 2020 do marca 2022 roku w Łodzi oraz na terenie woj. łódzkiego. "Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się handlem substancjami psychotropowymi w postaci kryształów 3 CMC. Dokonywali również tzw. prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami" - poinformował PAP prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódź. Miała iść do więzienia na kilka lat, sąd wysyła ją na 25. Jest wyrok za zabójstwo Mirona B.

"Prokurator zarzucił Dariuszowi S. i Tomaszowi S. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast pozostałym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto prokurator zarzucił oskarżonym udział w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych w postaci 3-chlorometkatynonu (3 CMC) w ilości co najmniej 10 kg o wartości 260 tysięcy złotych oraz udzielanie innym osobom substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych" - podał prokurator. Dodał przy tym, że kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy w kwocie co najmniej 163 tysięcy złotych. "Pieniądze pochodzące z handlu narkotykami oskarżeni lokowali m.in. w biżuterię oraz luksusowe samochody" - wyjaśnił.

CZYTAJ: Łódzka policja poszukuje tych mężczyzn. Chodzi o bójkę w klubie. Poznajesz ich?

Kierownictwo grupy sprawowali bracia Dariusz i Tomasz S., którzy - jak ustalili śledczy - byli powiązani ze środowiskiem pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich. "Część członków grupy było pracownikami ochrony w łódzkich klubach, gdzie rozprowadzali substancje psychotropowe lub za określoną opłatą wyrażali zgodę na handel w klubie przez drobnych dilerów. Głównym dostawcą substancji psychotropowych w postaci 3CMC, dla grupy przestępczej, był Piotr B. ps. "Bronek" - przekazał.

ZOBACZ TEŻ: Łódzkie. Skoczył z wiaduktu z miłości do żony, teraz leczy rany w szpitalu

"Do pełniących najistotniejsze role w grupie przestępczej należeli członkowie rodziny Dariusza S. w tym Dawid S., który był bezpośrednim przedstawicielem kierownictwa grupy w prowadzonych wspólnie interesach przestępczych. Dawid S. był zatrudniony na stanowisku szefa ochrony w jednym z klubów na głównej ulicy w Łodzi. Malwina S., córka kierującego grupą Dariusza S., zajmowała się magazynowaniem oraz przygotowywaniem poszczególnych partii substancji psychotropowych do sprzedaży" - powiedział Borchólski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE: 17-letni Wiktor zginął podczas obozu przetrwania. Zatrzymano opiekuna! Jest zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci

Zaznaczył, że z kolei matka Dariusza i Tomasza S. - Krystyna S. przechowywała pieniądze uzyskane przez grupę, a nadto dokonywała zakupu kart telefonicznych i dokonywała ich rejestracji na inne osoby, tak zwane "słupy". "Karty te były następnie używane przez członków grupy do kontaktów telefonicznych związanych z przestępczą działalnością" - dodał.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może im grozić nawet do 12 lat więzienia.

Tragiczny wypadek przy Dworcu Wileńskim. 19-latek wjechał w mężczyznę na przystanku
Sonda
Czy kary za handel narkotykami powinny być wyższe?