Prezydent Łodzi: Yoł Yoł seniorzy. Obczajcie to. Te zajęcia to hit!

i

Autor: UMŁ

Prezydent Łodzi: "Yoł Yoł seniorzy. Obczajcie to". Te zajęcia to hit!

2021-10-27 15:07

Seniorzy z Łodzi mają nietypowe hobby. Od dwóch lat działa grupa Yoł Yoł seniorzy, w ramach której odbywają się m.in. zajęcia z tańca hip-hop.

Grupa Yoł Yoł Seniorzy działa w Łodzi od dwóch lat. Projekt utworzenia grupy zainicjowało Centrum Wolontariatu Centerko, które organizuje różnego rodzaju działania skierowane do seniorów. – Zorganizowaliśmy już trzy edycje Akademii Wolontariatu Seniora. W ramach programu podczas jednego z warsztatu pokazaliśmy seniorom hip hop. Okazało się, że strasznie im się to spodobało i chcieliby mieć takie zajęcia regularnie – mówi Mariusz Kołodziejski, kierownik Regionalnego Centrum Wolontariatu Centerko.

Do wzięcia udziału w projekcie zachęca też prezydent Hanna Zdanowska.

Na zajęcia regularnie przychodzi kilkanaście osób. Większość to panie. Grupa funkcjonowała także w pandemii, zajęcia odbywały się w formie hybrydowej. Istotne było, żeby wciąż ćwiczyć. – Seniorzy lubią taniec i muzykę. Dla nich to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, do tego dochodzą też dodatkowe korzyści zdrowotne – poprawa kondycji i pamięci. Jest też aspekt społeczny – seniorzy mogą się tutaj z kimś spotkać i poznać nowych ludzi – opowiada Seweryn Obałka, instruktor hip hopu, trener grupy Yoł Yoł Seniorzy.

Jak przyznaje instruktor, praca z seniorami wymaga wzajemnej cierpliwości, zarówno od trenera, jak i samych uczestników. – Uczę się tych osób, kim są, czego oczekują, co chcą z siebie dać, jaka jest ich kondycja psychiczna i fizyczna. I do tego dostosowuję zajęcia – opowiada Seweryn.

– Hip hop jest niezwykle żywiołowym i energicznym tańcem, ale też dość nietypową pasją dla ludzi w naszym wieku – dodaje Urszula Wiśnik. – Bardzo mnie zainteresował, choć lubię też inne rodzaje tańca - dodaje.

– Uczestniczyłam wcześniej w innych warsztatach tanecznych, ale nagminnie cierpiałyśmy na brak partnerów – przyznaje Barbara Nowordzka. – Jestem wolontariuszką w Centerku od lat, to właśnie tutaj zaczęła się moja przygoda z hip hopem. Mamy tu świetne towarzystwo, trzymamy się razem, atmosfera jest cudowna, a prowadzący nam pomaga i jest bardzo cierpliwy.

Prezydent Łodzi: Yoł Yoł seniorzy. Obczajcie to. Te zajęcia to hit!

i

Autor: UMŁ

Seniorzy z Łodzi tańczą hip-hop

Półroczny cykl zajęć kończy się wspólnym występem. W tym roku choreografia przygotowywana jest na galę wolontariatu, którą zaplanowano na połowę grudnia.

Seniorów tańczących hip-hop można także spotkać podczas innych imprez i spotkań, organizowanych np. w plenerze.

Sonda
Byłeś kiedyś w sanatorium?