Reakcja biskupa

Profanacja pomnika Jana Pawła II. "Maxima culpa". Takiej reakcji abp. Rysia ws. 25-latka nikt się spodziewał [AKTUALIZACJA]

W Łodzi doszło do profanacji pomnika Jana Pawła II. Monument przedstawiający papieża został oblany farbą, a sprawca umieścił na nim napis "maxima culpa", odnoszący się do tytułu książki na temat pedofilii w Kościele. Do incydentu odniósł się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Hierarcha zaapelował o modlitwę za wandali, którzy zniszczyli pomnik.

Profanacja pomnika Jana Pawła II w Łodzi. Abp Ryś wezwał do modlitwy za sprawców

Aktualizacja piątek, 7 kwietnia, godz. 14.

Podejrzany o zniszczenie pomnika Jana Pawła II w Łodzi to 25-letni mężczyzna - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. W piątek, 7 kwietnia, usłyszał ona zarzuty znieważenia pomnika i obrazy uczuć religijnych, za co grozi mu kara więzienia do lat 2.

- Przesłuchanie odbyło się w Prokuraturze Rejonowej Łódź-Śródmieście. Na obecnym etapie kierując się wyłącznie dobrem postępowania nie jest możliwe przekazanie bliższych informacji, co do przyjętej przez podejrzanego postawy i treści złożonych wyjaśnień. Zatrzymanie to efekt licznych ustaleń policyjnych. Nadto, podczas przeszukania w miejscu zamieszkania mężczyzny, znaleziono szereg przedmiotów, które potwierdzają zasadność zarzutów. Postępowanie trwa, przede wszystkim zaś kontynuowane są czynności mające na celu ustalenie współsprawców. Po zakończeniu czynności z udziałem 25-latka, prokurator zastosował tytułem środka zapobiegawczego policyjny dozór - dodaje Kopania.

Wcześniej pisaliśmy:

W nocy z soboty na niedzielę (1/2 kwietnia) zniszczony został pomnik Jana Pawła II, znajdujący się przed katedrą w Łodzi. Aktu wandalizmu dokonał nieustalony jeszcze sprawca bądź sprawcy. Figura przedstawiająca papieża została oblana żółtą i czerwoną farbą. Na monumencie znalazł się również napis "maxima culpa" (tłum. "wielka wina"), nawiązujący do książki Ekke Overbeeka o tym samym tytule. Do nieprzyjemnego incydentu odniósł się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Hierarcha zaapelował o modlitwę za sprawcę/sprawców zniszczenia pomnika. Zaznaczył przy tym, że nie ma to być modlitwa o opamiętanie czy nawrócenie. - Pewnie wiecie, że biskup ma w niedzielę obowiązek odprawić mszę świętą za swoją diecezję. Ja tę mszę przeniosę na jutro, a dzisiaj zapraszam was na tej Eucharystii do modlitwy za tych naszych braci, którzy ten pomnik zniszczyli. Po prostu za nich - nie o opamiętanie dla nich, nie o nawrócenie dla nich. Nie - za braci, tak jak napisał papież - powiedział cytowany przez PAP abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Archidiecezja łódzka prostuje słowa posła Treli. Chodzi o zniszczenie pomnika Jana Pawła II

W ten sposób biskup nawiązał do słów Jana Pawła II po zamachu Alego Agcy na jego życie. - Drodzy bracia i siostry, wszyscy którzy w tych dniach, a szczególnie w godzinie modlitwy Regina Coeli jesteście ze mną, dziękuję za wasze modlitwy i wszystkim błogosławię. Jestem blisko szczególnie dwóch osób zranionych razem ze mną. Modlę się za brata, który wobec mnie zawinił i któremu najszczerzej wybaczyłem. Zjednoczony z Chrystusem kapłanem i ofiarą oddaję moje cierpienie za Kościół i za świat - tymi słowami zwrócił się do wiernych Jan Paweł II po zamachu na swoje życie.

Sonda
Czy Jan Paweł II mógł tuszować pedofilskie skandale?
Marsz Papieski przeszedł ulicami Warszawy 
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany