Dziecko

i

Autor: Pixabay Dramatyczna sytuacja wcześniaków przez epidemię koronawirusa. Rodzice nie mogą wchodzić na oddział szpitalny i towarzyszyć dzieciom.

Przez chaos ze szczepionkami CIERPIĄ WCZEŚNIAKI! Rodzice proszą Ministerstwo Zdrowia o zmianę zasad

2021-03-15 17:43

Dramatyczna sytuacja wcześniaków w polskich szpitalach. Wszystko przez epidemię koronawirusa i brak pozwolenia dla rodziców, aby mogli wchodzić na oddział szpitalny i towarzyszyć swoim dzieciom. - Potrzebujemy kontaktu z naszymi dziećmi, a one potrzebują nas - błagają rodzice, chcąc, aby Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie i pozwoliło wchodzić na oddział 7 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Poparcie rodziców mają lekarze, którzy przypominają, że obecność rodzica przy wcześniaku to nieoceniona pomoc w trakcie terapii.

Wcześniaki odizolowane od rodziców. Apel do Ministerstwa Zdrowia

Przypomnijmy, że początkowo planowano, aby rodzice przedwcześnie urodzonych dzieci zostali wpisani do grupy "zero", szczepionej w pierwszej kolejności, po to, aby jak najszybciej zakończyć przymusową izolację od ich dzieci. Niestety, wszystko storpedowały problemy z dostawami szczepionek. Rodzicom maksymalnie wydłużono czas oczekiwania na podanie drugiej dawki szczepionki.

Pomóc rodzicom i samym wcześniakom próbuje fundacja "Koalicja dla Wcześniaka", która zwraca się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia, aby rodzice mogli być wpuszczani do swoich dzieci już 7 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki. Z rodzicami i fundacją zgadzają się lekarze. Ich zdaniem obecność rodziców przy wcześniakach jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Została sama, nie miała nawet siły zrobić jedzenia. Przyjechało pogotowie: "Pani się chyba nudzi, chyba pani brakuje towarzystwa"

Sonda
Czy rząd PiS dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem?

Szpital w Łodzi przychylił się do prośby rodziców

- Ostatnie tygodnie w łonie matki to okres bardzo intensywnego rozwoju układu nerwowego. Wcześniaki są tego czasu pozbawione, dlatego niezmiernie istotny jest między innymi dotyk rodzica, który aktywuje zakończenia nerwowe i przyczynia się do rozwoju całego układu nerwowego - podkreśla profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, pediatra i neonatolog, prezes fundacji "Koalicja dla Wcześniaka", cytowana przez TVN24.

Do apelu rodziców wcześniaków przychylają się niektóre placówki, m.in. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dyrekcja szpitala pozwoliła rodzicom wcześniaków na wejście na oddział 14 dni po pierwszej dawce szczepionki. Fundacja "Koalicja dla Wcześniaka" chce ujednolicenia systemu niezbędnych do spełnienia dla wszystkich placówek w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus w Polsce: ile zakażeń dzisiaj (15.03)? Stan zachorowań w woj. łódzkim [RAPORT KORONAWIRUS]

Express Biedrzyckiej - Hanna Gill-Piątek: Epidemia zarządza rządem, a nie rząd epidemią
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany