Psy i koty podzieliły się w Łodzi NAJCENNIEJSZYM darem. Krew oddały 24 czworonogi

i

Autor: Free-Photos/cc0/pixabay Weterynarze twierdzą, że zabieg pobrania krwi jest dla zwierząt bezbolesny.

Psy i koty podzieliły się w Łodzi NAJCENNIEJSZYM darem. Krew oddały 24 czworonogi [WIDEO]

2021-02-20 17:11

Psy i koty w towarzystwie swoich właścicieli zjawiły się w sobotę (20 lutego) w klinice weterynaryjnej "Cztery łapy" w Łodzi, aby wziąć udział w akcji zwierzęcego krwiodawstwa. Pozyskiwana krew jest deponowana w Weterynaryjnym Banku Krwi im. Milusia i wykorzystywana do leczenia czworonogów. Pomysł stworzenia banku powstał w 2003 roku, kiedy krwi potrzebował chory na hemofilię labrador Miluś.

Zwierzęta tez oddają krew!

Psy i koty oddawały krew

Zbiórka krwi dla zwierzaków w łódzkiej klinice odbywała się po raz siedemnasty. Tym razem dawcami zostało siedem kotów i 17 psów. Pozyskany w trakcie akcji cenny surowiec medyczny trafi do Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia, który w kilku swoich filiach na terenie kraju gromadzi krew niezbędną do leczenia czworonogów.

- W nagłych przypadkach korzystamy także z krwi oddawanej przez psy i koty hodowców, bo zapotrzebowanie na nią jest tak duże, że tego typu akcje w pełni go nie zaspokajają. Czworonożny dawca musi spełniać określone warunki - być zdrowym i mieć od 10 miesięcy do 7 lat. Są też wymagania wagowe - pies powinien mieć powyżej 26 kg, a kot - ponad 4 kg. Powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami - powiedziała PAP lekarka weterynarz Ada Pawlak.

PRZECZYTAJ: Dachowanie dostawczaka. Nie żyje kobieta! DRAMAT we Włyniu

W trakcie jednego pobrania pies oddaje 450 ml krwi - tyle samo ile człowiek, ale dawcami są wyłącznie przedstawiciele dużych ras, jak owczarek niemiecki czy cane corso. Od kota można pozyskać 50 ml. Zdaniem weterynarzy, zabieg jest dla czworonogów bezbolesny i trwa nie dłużej niż 10 minut. W ciągu kilku dni organizm dawcy uzupełnia braki; kolejne pobranie może odbyć się po upływie miesiąca. Szczegółowe informacje dotyczące donacji, a także porady, jak przygotować zwierzę do oddania krwi, można znaleźć na stronie weterynaryjnego banku. Weterynaryjny Bank Krwi działa od 2003 roku. Pomysł wziął się z potrzeby ratunku dla chorego na hemofilię labradora Milusia, późniejszego patrona banku. Sposób działania i organizacji wzorowany jest na podobnych placówkach funkcjonujących w USA. Krew jest dostępna dla lekarzy weterynarii przez 24 godziny na dobę, we wszystkie dni w roku.

ZOBACZ: Łódzkie: w największym szpitalu zakaźnym około 400 zaszczepionych nauczycieli