Schron na Brusie znajduje się kawałek dalej od zabytkowej Zajezdni Muzealnej Brus, po drugiej stronie ulicy, na skraju lasku. Jeszcze kilka lat temu tylko nieliczni wiedzieli o jego istnieniu. Zdemolowanymi pomieszczeniami i terenem zajęli się pasjonaci z Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompanja Brus". - Odnawiany przez nas schron powstał prawdopodobnie w 1937 roku na potrzeby Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Odnalezione przez nas dokumenty pochodzą z 1928 roku, kiedy to już planowano budowę tego obiektu wojskowego. Schron z pobliskim budynkiem koszarowym mogły pełnić funkcję pomocniczej składnicy uzbrojenia i zapewniać środki walki żołnierzom odbywającym ćwiczenia na pobliskim poligonie - czytamy na stronie poświęconej schronowi.
Czytaj też: "W kościele siedzę i klęczę, tu się wyżyłam". Niesamowita relacja 70-latki po derbach Łodzi
Wewnątrz znajduje się 8 pomieszczeń, chroni je strop o grubości 40cm przykryty metrową warstwą ziemi oraz płytami detonacyjnymi. - Jak niemal wokół każdego obiektu tego typu, także wokół tego krążą legendy. Według jednej z nich budowla posiada jeszcze jedną, ukrytą kondygnację, a także tunel, którego wylot znajduje się w pobliskim lesie. Wątpliwe, aby była to prawda, pewne jest jednak, że schron nie odkrył jeszcze wszystkich swoich tajemnic - opisują miłośnicy militariów. Jak mówią, obiekt ciągle czymś zaskakuje. Więcej o jego historii możecie dowiedzieć się odwiedzając go. Na miejscu zastaniecie zaaranżowane pomieszczenia, a to wszystko dostępne kilka-kilkanaście razy w roku. Oto daty kolejnych "drzwi otwartych":
- Noc Muzeów, zwiedzanie połączone z nocnym marszem po poligonie Brus oraz scenką rekonstrukcyjną. Marsz rozpocznie się o godz. 21 pod schronem przy zoo
- Święto WP: 15 sierpnia, godz. 11-19
- Rocznice wybuchu II WŚ i wkroczenia sowietów: 2-3 września oraz 16-17 września w godz. 11-17
- Obchody Tygodnia Patriotycznego w Łodzi: 11-12 listopada w godz. 11-17;
- Poza wyznaczonymi datami na zwiedzanie schronu można umówić się grupowo (minimum 10 osób).
Wstęp do schronu jest darmowy, można jednak zostawiać datki, które stowarzyszenie przeznaczy na remont oraz rozbudowę działających przy obiekcie grup rekonstrukcyjnych. Więcej informacji na facebooku Kompania Brus.