Sklepy sprzedają spleśniałe ciasta i śmierdzące ryby. DRAMATYCZNE wyniki kontroli

i

Autor: pixabay.com fot. bogitw /CC0

Sklepy sprzedają spleśniałe ciasta i śmierdzące ryby. DRAMATYCZNE wyniki kontroli

2019-12-09 14:11

Wyniki kontroli, które opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ujawniają zatrważające fakty i szereg nieprawidłowości. Czy wiecie, że aż w 80 procentach skontrolowanych sklepów, z produktami sprzedawanymi tam na wagę było coś nie tak? Począwszy od niepełnego składu na etykiecie, przez zawyżanie przez sprzedawców cen, aż po występowanie pleśni. Zobaczcie raport!

Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrole miały miejsce w pierwszym półroczu 2019 roku w 164 sklepach – branżowych (na przykład cukierniach, piekarniach, sklepach rybnych), spożywczych i marketach. Jak podaje UOKiK, w 132 z nich (80,5 procent!) wystąpiły nieprawidłowości. Na światło dzienne wyszło szereg zatrważających faktów.

Spleśniałe ciasta i śmierdzące ryby w sklepach

Inspektorzy ocenili 1384 partie produktów, ponad trzy czwarte to różnego rodzaju ciasta, ciastka i cukierki. Nieprawidłowości dotyczyły ponad 64 proc. skontrolowanych partii, w tym prawie 60 proc. ciastek i ciast, ponad 70 proc. ryb czy ponad trzech czwartych pieczywa. Zastrzeżenia wzbudziło zarówno oznakowanie, jak i jakość.

Badania laboratoryjne żywności

80 partii zostało przebadanych w laboratorium. Pracownicy zakwestionowali 15 z nich (prawie 19 proc.). Przykładowo:

- ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych,

- bakalie zawierały konserwanty, które nie były podane w składzie,

- słodycze miały inną niż deklarowana zawartość cukru lub soli,

- ryby miały nieprzyjemny zapach, rozpadały się po ugotowaniu i miały niejednorodną strukturę.

Nieprawidłowe oznakowanie produktów

681 partii produktów (ponad 62 proc.) było niewłaściwie oznakowanych. Najgorzej pod tym względem wypadło pieczywo (78 proc. skontrolowanych partii). Najczęstsze nieprawidłowości:

- przy wielu produktach brakowało jakichkolwiek oznaczeń,

- brakowało wykazu składników lub był podany niewłaściwie (w tym na przykład brak wykazu alergenów czy pełnej nazwy składnika) – co dotyczyło aż jednej trzeciej skontrolowanych partii,

- brakowało nazwy produktu lub wprowadzała ona w błąd (na przykład „kule rumowe”, choć do ich produkcji nie użyto rumu, a jedynie aromat, „markizy cytrynowe”, choć w składzie nie było cytryny, tylko aromat, „filet z soli” zamiast „filet z limandy żółtopłetwej”),

- przy części produktów brakowało nazwy producenta lub dane były niepełne,
- brakowało masy jednostkowej w przypadku pieczywa oraz informacji „pieczywo produkowane z ciasta głęboko mrożonego”,

- w przypadku niektórych ryb nie było pełnego handlowego oznaczenia gatunku ryby (np. „dorsz” zamiast „dorsz atlantycki”), brak metody produkcji, obszaru połowu lub informacje podane niewłaściwie.

Pojawiły się także przypadki stosowania w oznakowaniu ciast i ciastek określenia „domowe”, choć zawierały konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Zarzycki NA PODIUM Mister Supranational 2019! Kim jest najprzystojniejszy chłopak z Łodzi? [ZDJĘCIA]

Inspektorzy w roli konsumentów. Czego się dowiedzieli?

Kontrolerzy sprawdzili również rzetelność obsługi, dokonując zakupu kontrolnego. - Zakup kontrolny polega na tym, że inspektorzy występują anonimowo w roli konsumentów i robią zakupy. Okazało się, że w 26 punktach sprzedawcy zawyżali należność – liczyli ją według cen wyższych, niż na półkach i wywieszkach lub według wagi brutto. W 7 sklepach inspektorzy znaleźli żywność przeterminowaną lub nie mogli ustalić terminów ważności, a w 34 były wagi bez aktualnej legalizacji - podaje UOKiK.

W sklepach posypały się mandaty...

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto Inspekcja Handlowa skierowała 21 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów.

Jeśli macie podejrzenia, że w sklepie, w którym robicie zakupy dochodzi do podobnych nieprawidłowości, oto adresy Inspektoratów Inspekcji Handlowej w województwie łódzkim, do których można zgłaszać wątpliwości:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi
90-950 Łódź
ul. Gdańska 38
tel. 42 636 03 57
faks 42 636 85 50
[email protected]
http://www.wiih.lodz.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Piotrkowie Trybunalskim
97-300 Piotrków Trybunalski
ul. Młynarska 2
tel. 44 647 00 47
faks 44 647 00 47
[email protected]

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Sieradzu
98-200 Sieradz
ul. Kowalskiego 7
tel. 43 822 50 11, 43 822 54 66
faks 43 822 50 11
[email protected]

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Skierniewicach
96-100 Skierniewice
ul. Jagiellońska 29
tel. 46 833 22 55
faks 46 833 22 55
[email protected]

Nasi Partnerzy polecają