Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kontrole miały miejsce w pierwszym półroczu 2019 roku w 164 sklepach – branżowych (na przykład cukierniach, piekarniach, sklepach rybnych), spożywczych i marketach. Jak podaje UOKiK, w 132 z nich (80,5 procent!) wystąpiły nieprawidłowości. Na światło dzienne wyszło szereg zatrważających faktów.
Spleśniałe ciasta i śmierdzące ryby w sklepach
Inspektorzy ocenili 1384 partie produktów, ponad trzy czwarte to różnego rodzaju ciasta, ciastka i cukierki. Nieprawidłowości dotyczyły ponad 64 proc. skontrolowanych partii, w tym prawie 60 proc. ciastek i ciast, ponad 70 proc. ryb czy ponad trzech czwartych pieczywa. Zastrzeżenia wzbudziło zarówno oznakowanie, jak i jakość.
Badania laboratoryjne żywności
80 partii zostało przebadanych w laboratorium. Pracownicy zakwestionowali 15 z nich (prawie 19 proc.). Przykładowo:
- ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych,
- bakalie zawierały konserwanty, które nie były podane w składzie,
- słodycze miały inną niż deklarowana zawartość cukru lub soli,
- ryby miały nieprzyjemny zapach, rozpadały się po ugotowaniu i miały niejednorodną strukturę.
Polecany artykuł:
Nieprawidłowe oznakowanie produktów
681 partii produktów (ponad 62 proc.) było niewłaściwie oznakowanych. Najgorzej pod tym względem wypadło pieczywo (78 proc. skontrolowanych partii). Najczęstsze nieprawidłowości:
- przy wielu produktach brakowało jakichkolwiek oznaczeń,
- brakowało wykazu składników lub był podany niewłaściwie (w tym na przykład brak wykazu alergenów czy pełnej nazwy składnika) – co dotyczyło aż jednej trzeciej skontrolowanych partii,
- brakowało nazwy produktu lub wprowadzała ona w błąd (na przykład „kule rumowe”, choć do ich produkcji nie użyto rumu, a jedynie aromat, „markizy cytrynowe”, choć w składzie nie było cytryny, tylko aromat, „filet z soli” zamiast „filet z limandy żółtopłetwej”),
- przy części produktów brakowało nazwy producenta lub dane były niepełne,
- brakowało masy jednostkowej w przypadku pieczywa oraz informacji „pieczywo produkowane z ciasta głęboko mrożonego”,
- w przypadku niektórych ryb nie było pełnego handlowego oznaczenia gatunku ryby (np. „dorsz” zamiast „dorsz atlantycki”), brak metody produkcji, obszaru połowu lub informacje podane niewłaściwie.
Pojawiły się także przypadki stosowania w oznakowaniu ciast i ciastek określenia „domowe”, choć zawierały konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki.
ZOBACZ TEŻ: Tomasz Zarzycki NA PODIUM Mister Supranational 2019! Kim jest najprzystojniejszy chłopak z Łodzi? [ZDJĘCIA]
Inspektorzy w roli konsumentów. Czego się dowiedzieli?
Kontrolerzy sprawdzili również rzetelność obsługi, dokonując zakupu kontrolnego. - Zakup kontrolny polega na tym, że inspektorzy występują anonimowo w roli konsumentów i robią zakupy. Okazało się, że w 26 punktach sprzedawcy zawyżali należność – liczyli ją według cen wyższych, niż na półkach i wywieszkach lub według wagi brutto. W 7 sklepach inspektorzy znaleźli żywność przeterminowaną lub nie mogli ustalić terminów ważności, a w 34 były wagi bez aktualnej legalizacji - podaje UOKiK.
W sklepach posypały się mandaty...
W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto Inspekcja Handlowa skierowała 21 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów.
Jeśli macie podejrzenia, że w sklepie, w którym robicie zakupy dochodzi do podobnych nieprawidłowości, oto adresy Inspektoratów Inspekcji Handlowej w województwie łódzkim, do których można zgłaszać wątpliwości:
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi
90-950 Łódź
ul. Gdańska 38
tel. 42 636 03 57
faks 42 636 85 50
[email protected]
http://www.wiih.lodz.pl
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Piotrkowie Trybunalskim
97-300 Piotrków Trybunalski
ul. Młynarska 2
tel. 44 647 00 47
faks 44 647 00 47
[email protected]
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Sieradzu
98-200 Sieradz
ul. Kowalskiego 7
tel. 43 822 50 11, 43 822 54 66
faks 43 822 50 11
[email protected]
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Skierniewicach
96-100 Skierniewice
ul. Jagiellońska 29
tel. 46 833 22 55
faks 46 833 22 55
[email protected]