Stefan Banach ma swoje Google Doodle. Kim był ten wybitny matematyk? Mija sto lat jego profesury

i

Autor: google.com Stefan Banach ma swoje Google Doodle. Kim był ten wybitny matematyk? Mija sto lat jego profesury

Słynny matematyk w Google Doodle

Stefan Banach ma swoje Google Doodle. Dziś 100. rocznica przyjęcia przez niego profesury. Kim był ten znakomity polski matematyk?

2022-07-22 14:08

Bohaterem dzisiejszej (22 lipca) grafiki Google Doodle jest znakomity polski matematyk. Kim był Stefan Banach? Bez niego matura z matematyki byłaby zdecydowanie trudniejsza! Dziś mija sto lat od jego nominacji na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Lwowskiego.

Stefan Banach - ciekawostki

Upamiętniony grafiką Google Doodle Stefan Banach to twórca wielu twierdzeń naukowych o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki. Stworzył m.in. zupełnie nową gałąź matematyki: analizę funkcjonalną. Zajmował się też teorią mnogości, w której podał paradoks rozkładu kuli razem z logikiem Alfredem Tarskim. Ten wybitny polski naukowiec opracował wiele podręczników szkolnych i akademickich do matematyki i mechaniki. Banacha upamiętniają nazwy licznych terminów naukowych, instytucji i nagród oraz pomniki.

Stefan Banach był synem pary górali. Urodził się w 1892 roku w Krakowie, zmarł w sierpniu 1945 roku we Lwowie.

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne. Tak jest i w dzisiejszym przypadku, litery zostały wzbogacone o wizerunek Stefana Banacha.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany