Rewitalizacja budynku przy Ogrodowej 24 w Łodzi

i

Autor: Szymon Starnawski

Fundusze unijne

Szansa na drugie życie. Duże pieniądze na rewitalizację miast w Łódzkiem

2024-10-11 12:49

Miasta w województwie łódzkim mają szansę na tchnięcie nowego życia w obiekty zniszczone i zapomniane. Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 170 mln zł z funduszy UE. Rozpoczął się nabór projektów do konkursu na dofinansowanie remontów budynków mieszkalnych, rewitalizacji parków czy zagospodarowania miejsc zdegradowanych i nadawanie im nowych funkcji.

To pierwszy konkurs na dofinansowanie rewitalizacji z nowej perspektywy UE, przeznaczony dla obszarów miejskich. Dotacje unijne dostaną projekty inwestycji w odnowę terenów obecnie zdegradowanych, m.in. zniszczonych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, zapuszczonych dawnych parków i skwerów na terenie województwa łódzkiego.

Zapomniane obiekty z szansą na nowe życie. Do kiedy nabór wniosków w konkursie?

Największe szanse na realizację mają projekty, które pozwalają zagospodarować na nowo i przywrócić mieszkańcom regionu zaniedbane budynki, obiekty i przestrzenie oraz zwiększyć ich funkcjonalność lub też nadać im nowe funkcje.

Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do końca stycznia 2025 r.

- Czekamy na dobre, ciekawe wnioski, które będą zmieniać miasta i miasteczka. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne są takie inwestycje, bo nam, mieszkańcom, przywracają do użytku miejsca często zrujnowane, stare, niefunkcjonalne. Odnowione przestrzenie to również szansa na odmianę życia mieszkańców. Rewitalizacja to nie tylko inwestycje w budynki czy ulice, ale przede wszystkim dbałość o mieszkańców, aby mieli miejsce do życia, pracy i odpoczynku - argumentuje łódzka marszałek Joanna Skrzydlewska.

Po dofinansowanie mogą sięgnąć miasta, które mają już opracowany Gminny Program Rewitalizacji. Obecnie w Łódzkiem jest tylko sześć takich samorządów:

  • Łódź,
  • Piotrków Trybunalski,
  • Ujazd,
  • Skierniewice,
  • Osjaków,
  • Radomsko.

To jednak nie oznacza, że właśnie one podzielą się pieniędzmi. Kilka kolejnych samorządów w województwie opracowuje ten dokument, mają więc szansę na złożenie wniosków w tym konkursie. Urząd Marszałkowski w Łodzi przekonuje, że z funduszami unijnymi z konkursu można zdziałać znacznie więcej niż finansując takie projekty wyłącznie z budżetu samorządów gminnych.

Łódź skorzystała z funduszy unijnych na rewitalizację centrum miasta

Jako przykład beneficjenta, który skorzystał z dotacji unijnych, marszałek Skrzydlewska wskazała gminę Łódź. Od 2016 r. z pomocą funduszy przekazanych przez samorząd województwa, miasto zrealizowało osiem dużych projektów rewitalizacyjnych w centrum.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Kamienica Siemensa w Łodzi. Rewitalizacja

Z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej Łódź przebudowała Plac Wolności, ulicę Legionów, ulice Ogrodową i Północną, które stworzyły Bulwary Północne i wyremontowała sąsiadujące z nimi Park Staromiejski i Stary Rynek.

- Program Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi to 180 odnowionych kamienic, w których powstało łącznie 1006 mieszkań, 270 lokali usługowych i 36 pracowni artystycznych. Do tego przebudowano lub zbudowano od nowa ponad 50 odcinków ulic, pasaży, przebić wewnątrzkwartałowych i placów - informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Na realizację czeka kolejny projekt - Łódź dostanie 35,8 mln euro na odnowienie ścisłego centrum miasta.

Mistrzyni olimpijska Aleksandra Mirosław najpierw poprawiła rekord świata, potem cyfry na murze
Sonda
Czy władza w Twojej gminie dobrze wydaje publiczne pieniądze?