Lekarze wyleczyli 16-latkę z Odessy

i

Autor: Dariusz Kucharski

Uciekła przed wojną, w Łodzi dostała drugie życie. Lekarze wyleczyli 16-latkę z Odessy

2022-04-21 9:42

W swoim 16-letnim życiu Natalia przeszła aż pięć skomplikowanych operacji serca. W jej rodzinnej Odessie na Ukrainie zbliżał się termin kolejnego zabiegu. Kiedy jednak na kraj spadły rosyjskie bomby dziewczyna razem z mamą musiała uciekać do Polski. Tu pomogli jej lekarze z łódzkiego szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, którzy niedostępną w jej ojczyźnie metodą wyleczyli młodą pacjentkę.

Natalia od lat chorowała na serce. Ukraińscy lekarze wykryli u niej wadę zastawki płucnej, którą korygowali zabiegami chirurgicznymi. Wkrótce miała zaplanowaną szóstą już operację. Niestety kraj ogarnęła wojna, leczenie trzeba było odwołać, a osłabiona chorobą 16-latka razem z mamą wsiadła w pociąg i przyjechała do Polski, pozostawiając w domu tatę i brata.Tymczasem schorzenie doskwierało coraz bardziej. - Nie miałam siły chodzić, nie było mowy o bieganiu – wspomina dziewczyna.

CZYTAJ TEŻ: Ryzykowała życiem, by urodzić córeczkę. Sukces lekarzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Na szczęście 4 kwietnia trafiła do lekarzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Profesor Tomasz Moszura, ordynator kliniki kardiologii i dr hab. Maciej Moll z oddziału kardiochirurgii wspólnie ustalili, że trzeba przeprowadzić kolejny zabieg, ale bez konieczności otwierania klatki piersiowej. - To wiązałaby się bowiem z ryzykiem licznych powikłań – ocenia Maciej Moll.

Po COVID-19 płuca 4-letniego Mikołajka przestały działać

Dlatego medycy wszczepili Natalii nową zastawkę przez tętnicę udową. Operację sfinansował NFZ. - W Polsce taki zabieg wykonywany jest rutynowo, natomiast na Ukrainie właściwie nie jest dostępny ze względu na wysokie koszty. Od teraz dziewczynka jest wyleczona i funkcjonuje prawidłowo – wyjaśnia profesor Tomasz Moszura.

- Dzięki pomocy lekarzy mogę być wreszcie zdrowa i cieszyć się pełnią życia. Bardzo wszystkim dziękuję – raduje się 16-latka, która razem z mamą nie może doczekać się końca wojny i powrotu do domu.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE