Ptasia grypa znów atakuje! Trzy ogniska zarazy w kujawsko-pomorskim

i

Autor: Pixabay

W Józefowie pod Sieradzem wykryto duże ognisko PTASIEJ GRYPY! Wyznaczony OBSZAR ZAGROŻONY o promieniu 7 km

2021-02-03 7:56

Główny Lekarz Weterynarii poinformował we wtorek (2.02.2021) o wykryciu w Polsce pięciu kolejnych ognisk ptasiej grypy. Wśród nich znalazła się ferma drobiu w Józefowie pod Sieradzem. Wójt gminy Wróblew zwołał sztab kryzysowy. Wyznaczono obszar zagrożony o promieniu 7 kilometrów.

Po tym, jak u ptaków zauważono zwiększoną śmiertelność oraz symptomy takie jak zmniejszenie pobierania wody i paszy, Inspekcja Weterynaryjna pobrała próbki do badań. W pięciu gospodarstwach w całej Polsce potwierdzono wirusa ptasiej grypy.

Jak poinformował we wtorek (2.02.2021) Główny Lekarz Weterynarii, duże ognisko ptasiej grypy znajduje się w miejscowości Józefów (gmina Wróblew, powiat sieradzki) w woj. łódzkim. Hodowano tam ponad 38 tysięcy indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby tj. likwidacja stad, przeprowadzenie dezynfekcji wstępnej, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego wokół ognisk ptasiej grypy.

Ferma w Józefowie oddalona jest od innych gospodarstw. Wójt gminy Wróblew zwołał sztab kryzysowy. Wyznaczony został obszar zapowietrzony o promieniu 3 kilometrów oraz obszar zagrożony o promieniu 7 kilometrów.

Nasi Partnerzy polecają