Bazylika Archikatedralna w Łodzi

i

Autor: Google Street View

Wandale w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Ktoś pomalował zabytkowe drzwi

2021-07-07 22:25

Nieznany sprawca pomalował farbą w sprayu zabytkowe drzwi bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Według nieoficjalnych informacji incydent może mieć związek z protestem, który został zorganizowany na znak solidarności z ofiarami zbrodni, której dokonano na rdzennych mieszkańcach Kanady. Sprawę bada policja.

- Zgłoszenie dotyczące zniszczenia drzwi do katedry otrzymaliśmy w ciągu dnia w środę, natomiast z zapisów monitoringu wynika, że do zdarzenia doszło o godz. 3:00 w nocy - informuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka łódzkiej policji, Joanna Kącka. - Osoba, która podjechała pod katedrę jednośladem, pomazała drzwi białą farbą w sprayu. Wykonaliśmy oględziny, zabezpieczyliśmy zapisy monitoringu i obecnie poszukujemy sprawcy. Na razie otwarta pozostaje kwestia, czy usłyszy on zarzut zniszczenia mienia czy też inny np. dotyczący dewastacji zabytku.

Czytaj też: To on zabił 39-letnią kobietę? Szuka go policja z Bełchatowa

Napis na drzwiach jest nieczytelny, trudno więc stwierdzić, czy osoba, która go zostawiła, chciała przekazać jakieś treści czy tylko dać upust swojej agresji.

Zdaniem rzecznika Archidiecezji Łódzkiej, zdarzenie należy zakwalifikować nie inaczej jak akt wandalizmu, który doprowadził do zniszczenia cennych, zabytkowych drzwi.

- W oczywisty sposób wiąże się on jednak z protestem, który miał miejsce przed katedrą w niedzielę - mówi ks. Paweł Kłys. - Na granitowych płytach przed kościołem pozostały po nim odbite w czerwonej farbie olejnej dłonie. Ich usunięcie również nie będzie łatwe.

Protest odbył się w niedzielę. Przed łódzką katedrą zebrała się grupa społeczników z transparentem "To były dzieci", którzy domagali się od Kościoła Katolickiego przeprosin za to, co stało się z dziećmi rdzennych mieszkańców Kanady. W kraju tym przy katolickich szkołach znaleziono ostatnio tysiące grobów ze szczątkami dzieci, które były siłą odbierane rodzicom, a potem, w czasie przymusowej edukacji często stawały się ofiarami najcięższych zbrodni.

Między protestującymi i wiernymi wychodzącymi z kościoła doszło do wymiany zdań. Wezwano policję, która spisała kilka demonstrujących osób.

Czytaj też: Łęczyca: Naraziła rocznego syna na śmierć! Zamknęła go w rozgrzanym aucie

Wandale zniszczyli historyczny mural na szczecińskich Pomorzanach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany