Wtyk amerykański jesienią włazi nam do domów. Ten śmierdzący PLUSKWIAK jest SZKODNIKIEM!

i

Autor: Sylwia Adamczyk

Wtyk amerykański jesienią włazi nam do domów. Ten śmierdzący PLUSKWIAK jest SZKODNIKIEM!

2020-10-16 12:59

Wtyk amerykański to owad, który w Europie pojawił się stosunkowo niedawno. Jesienią pluskwiak szuka schronienia w domach. W niektórych rejonach kraju mówi się nawet o inwazji wtyka. Owad ten jest szkodnikiem. Charakteryzuje go... nieprzyjemny zapach.

Wtyk amerykański jest pluskwiakiem. Według obserwatorów tego owada, którzy wnikliwie opisują go na portalu insektarium.net, obecność wtyka amerykańskiego po raz pierwszy stwierdzona została w Polsce w 2007 roku. - Od tego czasu owad sukcesywnie zasiedla kolejne regiony w całym kraju - czytamy.

Obserwatorzy wskazują, że możliwe jest, że wtyk amerykański występuje już w całej Polsce. Owad licznie widziany był m.in. w woj. łódzkim, a także na Górnym i Dolnym Śląsku.

Wtyka amerykańskiego charakteryzuje specyficzny zapach. Ten śmierdzący owad jesienią szuka schronienia przed zimnem, a zatem często wchodzi do naszych domów.

Wtyk amerykański - czy może nam zaszkodzić?

Jak podaje Poradnik Zdrowie, wtyk amerykański jest szkodnikiem, który może powodować zamieranie drzew – "wtyki wysysają bowiem z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich wysuszenia". Jak czytamy, mogą też zaszkodzić człowiekowi w jego domostwie. - W rzadkich przypadkach poprzez swoje kłujki naruszają rury instalacji wodnej - podaje PZ.

W niektórych miejscach w Polsce mówi się nawet o inwazji wtyka.

Widzieliście tego owada u siebie w domu bądź w pobliżu? Dajcie znać w komentarzach na facebooku!

Epidemiolog, prof. Andrzej Pająk: Musimy być gotowi na długi dystans. Jestem pesymistą [Super Raport]